Irena Reifová, ing. Dagmar Kočková • 27. května 2004

Kdo spal na schůzi?

Zprávy z posledního zasedání pléna univerzitního senátu 16. 4. 2004


Čtenáři i-FORA si možná vzpomenou, že pravidelné nepřímé přenosy z valných shromáždění AS UK obstaráváme střídavě s kolegou Petrem Bednaříkem – asi že jsme byli vzhledem k našemu pedagogickému působení na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky UK FSV vytipování jako potenciálně nejzdatnější stylisté.

Čtenáři si navíc možná vzpomenou i na to, že zatímco Bednařík si smolí své zápisky nerušeně v pokojíku na Hlávkově koleji, sedě přitom na půlce židle (druhá půlka židle se již do apartmá nevešla), mě na zasedání doprovází, radí a posléze při psaní našeptává ing. Dagmar Kočková, kterážto jest mojí kočkou. Nikdo přesně neví, proč to dělá – nepředvídatelnost kočičího chování je ostatně známá, jak potvrdil jistý člen katedry zoologie, známý český tomajerryolog. Ví se jen to, že – také v souladu s etologickými zjištěními – ing. Dagmar Kočková neuznává žádnou autoritu, chová se vzpurně, neohlíží se na okolí a vyjadřuje se kurzívou.



Jak zasedání začíná


Na plénu, které se konalo v tradičním pátečním dopoledni a odpoledni 16. 4. 2004, se však stala podivuhodná věc. Ing. Dagmar Kočková, jinak vždy s karlohavlíčkovsky nabroušenými drápy, usnula. Nu což, stává se to i kandidátům do Evropského parlamentu v Bruselu, ale přece jen: není to jistá zpráva o dramatičnosti a míře diskusního vzrušení posledního zasedání AS UK?

Některé schůze se zkrátka, byť samozřejmě zřídkakdy a naprosto výjimečně, odehrávají v oparu jakési malátnosti, útlumu a limbu. Dodává jim to atmosféru šamanských rituálů; jeden horečně gestikulující kouzelník hypnotizuje silou svého výstupu zbytek účastníků upadajících do polovědomí a surrealistického snění. Průnik „obsahu snů“ s přijatými usneseními přitom není vyloučen.

Dusno a prach vířícím šamanem byl na posledním zasedání AS UK (tedy schůzi řídil) místo předsedy AS UK prof. Hampla předseda legislativní komise JUDr. Staša. Doktor Staša je oblíbený řečník, který zřejmě stále věří, že právní problematiku lze zprostředkovat i laikům. Výklady nevyložitelných paragrafů a částí smluv prokládá osvěžujícími bonmoty. Na jednom z loňských zasedání například zaujal větou: „Jenže jsme si jaksi schválili ustanovení, která nám nyní poněkud vadí.“



Týden neklidu


Poklidná atmosféra posledního pléna byla paradoxem už vzhledem k prvnímu bodu na pořadu jednání „Informace o Týdnu neklidu“, kterou prezentoval senátor Šůra z ETF. Týden neklidu (29.3 - 24.4 2004) byl zhodnocen jako úspěšný a organizačně dobře zvládnutý. (Ing. Kočková se nečekaně probouzí a otevírá jedno oko: „Jóóó? To vypadá jako že všichni pochodovali jako jeden muž za obhajobu lepších podmínek pro vysoké školství. A jak to teda, že ty a tvoji kolegové jste dopochodovali jenom k fildě a pak se znuděně vrátili s tím, že se moc řeční a málo radikálně demonstruje?) Týden neklidu si však užili zejména sami jeho organizátoři, angažmá studentů a pedagogů bylo podle senátora Frynty nevalné. Senátor Šůra dále upozornil (což může být důvodem neúplné identifikace akademické obce s Týdnem neklidu), že chystaná reforma VŠ, kvůli které se Týden neklidu v podstatě odehrál, má stále velmi matnou podobu. Dalšími formami zneklidňování by se mohlo stát setkání organizátorů s ministryní školství, seminář a veřejné slyšení v obou komorách parlamentu a setkání zástupců AS všech vysokých škol pravděpodobně 24.6. v Praze, tzv. Velký Chural. (Fíííí, vy akademici ale máte výrazy. Jen aby se z toho nestal Velký Chuďas.). Dle prof. Bednáře z MMF s těmito plány sympatizuje i Rada vysokých škol. (No, jen se přiznej, že jsi udělala překlep a napsala „vyšokých škol“. Já si takhle kolikrát tlapkou vyhmátnu něco z tvojí knihovny a naposled na mě spadnul nějakej Freud. Že prej signifikantní přeřeknutí jsou pohledem do podvědomí. Hele, vy jste snad na vyšokých školách teda nějak v šoku? A próóóč?). Dále prof. Bednář konstatoval, že fáze „kvantitativní fáze“ extenzivního růstu VŠ je u konce (od roku 1990 se počet studentů zvýšil na přibližně o 100%), nárůst kvantitativních prostředků tomu však neodpovídá. Proto musí podle prof. Bednáře přijít „kvalitataivní“ fáze, v níž by VŠ měly kvalitou výzkumu a vědecké práce přesvědčit veřejnost, že rozvoj vysokého školství se vyplatí.

AS UK na závěr tohoto tématu vyjádřil uznání organizátorům Týdne neklidu za úspěšný průběh akce.



Zaznělo z kolegia rektora


Co by to bylo za senátní shromáždění bez vystoupení J.M. rektora UK, který bývá pravidelnou ozdobou schůzí a jen opravdovým smolařům se daří přicházet pozdě a bojovat s masivními dveřmi Malé auly právě ve chvíli, kdy je prof. Wilhelm v nejlepším. (Jo a navíc jsi naposledy klapala podpatkama a s hrůzou zjistila, že tvoje oblíbené místo v zákrytu vzadu u stěny ti někdo zasednul. Chich. To máš za to, že jsi mi sebrala toho Freuda, který se tak krásně cupoval a ohryzával.“) I prof. Wilhelm se pochvalně zmínil o průběhu Týdne neklidu a zdůraznil, že se problematikou musejí ovšem zabývat zejména jiní, tedy poslanci a senátoři Parlamentu ČR. Ze zákonodárných aktivit rektor UK dále oznámil, že Parlament ČR novelizoval zákon o VŠ. Podle novely fakulty mohou, ale nemusejí, zpoplatňovat studium všem, kteří studují v cizím jazyce (tedy i českým studentům). Čistě náhodou se i další bod vystoupení prof. Wilhelma týkal peněz. MŠMT vyhlásilo soutěž o nový pětiletý program na zakládání výzkumných center: na rok 2005 je v „prasátku“ 700 miliónů, UK by ráda získala 320 miliónů na 13 výzkumných center. Prof. Kuklík reagoval na slova rektora Wilhelma s tím, že návrh reformy VŠ nemá podporu u malých, tzv. regionálních vysokých škol a chystané společné jednání zástupců všech akademických senátů (připomínám, že mu předsedá náš a tím pádem dvojitý předseda prof. Hampl) by se mělo zabývat sjednocením požadavků.

Senátor Řeháček fatalisticky pravil, že důslednou reformu VŠ lze stejně očekávat až od vlády, která bude složena z členů ODS. (Mňáááááááu, nehlaďte mě proti srsti nebo vytasím drápy.) Podobně jako Ing Kočková zareagoval i prof. Wilhelm, který upozornil, že při snaze o zvyšování kvality vysokého školství se nelze ohlížet na momentální zastoupení politických stran ve vládě.

V části programu, věnovaného vystoupením prorektorek a prorektorů, se ozvali prof. Kvasničková (sociální záležitosti), prof. Svobodová (studijní záležitosti) a doc. Šobr (vnější vztahy). Například prof. Kvasničková se vrátila k problému, jež podle některých studentů provází přísloví „sytý hladovému nevěří“, respektive k optimalizaci chodu menz. Ohně již uhasly nebo brzo uhasnou v kuchyních menz Brandýs n./Labem, Švehlova a Větrník. O Šafránkově pavilonu v Plzni a menze 17. listopadu se stále jedná. Prof Kvasničková dále zmínila, že univerzita pracuje na zlepšení životních a studijních podmínek pro studenty se speciálními potřebami: uchazeči mají své vlastní webové stránky, řeší se problém s nedostatkem studijních materiálů pro studenty s vadami zraku, zmnožil se počet bezbariérových lůžek na kolejích a rozvíjí se celouniverzitní databáze asistentů.



Hlasujeme, hlasujeme, hlasujeme…


Ve srovnání s původním plánem jednání přibyl nový bod: „Projednání stavu registrace vnitřních předpisů UK“. (Zívy, zív, co mě to budí za divná slova? My kočky máme rády, když je to mazlivé a miloučké. Že vám čumák neupadne, registrace vnitřních předpisů – co to znamená? Jo jako že univerzitní dokumenty musí schválit a někam zapsat ještě ministerstvo školství. No to je dobře, že je alespoň někdo registruje.) Kancléř UK Jelínek informoval senát, že z vnitřních předpisů univerzity, schválených AS UK na jednání 20. 2., zatím ministerstvo bez námitek zaregistrovalo pouze změny Statutu UK. MŠMT se pravděpodobně chystá zamítnout Rigorózní řád UK, neboť nesouhlasí s tím, aby kandidáti malého doktorátu platili za administrativní úkony spojené s přípravou a konáním státních rigorózních zkoušek. Vedení univerzity však hodlá o platnost tohoto opatření bojovat a podat k tomu ministryni školství rozklad. AS UK se k danému plánu vyjádřil usnesením, v němž tento postup doporučuje a schvaluje.

Hlasování a schvalování ostatně vyplnilo i zbytek zasedání pléna. Jeden by nevěřil, jak rychle lze schvalovat. AS UK je však ve schvalování velmi dobře trénovaný, výsledek občas připomíná spartakiádní skladbu, snad jen kdyby členové senátu ještě v rukou, třepajících se v krátkých intervalech nad hlavami, točily kužely či stuhami. Mějte ale to srdce zamítnout například příspěvek hradecké medicíně na odstranění poruch stavební konstrukce radioizotopových laboratoří a vivaria. Vivarium je určitě něco životně důležitého.


Na poslední spartakiádě paží tedy AS UK schválil Dlouhodobý záměr UK, předložený na výjezdním zasedání v Nymburce minulý podzim. Dále schválil jmenování nového člena vědecké rady UK prof. Holländera. Schválil také uvolnění částky 22 375 273 Kč z rozpočtové rezervy UK na rozvoj Univerzitní sítě, 7 menších příspěvků na různé opravy a odstranění technických závad fakultních objektů a 4 změny ve vnitřních předpisech fakult.

(Chrrr, chrrrr, chrrr, protažení pravé tlapky, chrrr, chrrr….).



Sendvič profesora K. a jiné


Zasedání AS UK jako tradičně uzavřely zprávy z jednotlivých pracovních komisí. Předseda Legislativní komise sdělil, že komise se na žádost AS PF UK věnovala právní definice pojmu „část závěrečné zkoušky“ a došla k závěru, že pojem „státní souborná zkouška“ (použitý v dokumentaci ke studijnímu programu) je nepatřičný a znamená pouze jednu část závěrečné zkoušky. Při neúspěchu budou pravděpodobně muset právníci opakovat celou část, nejen jeden z předmětů, z nichž se část skládá.

Sociální komise podle svého předsedy mgr. Fonioka řešila problematiku ubytování v příštím akademickém roce a zejména přijala informaci o tom, že zahraniční studenti ubytovaní v areálu Hostivař nebudou platit zvýšené kolejné.

Předsedkyně Ediční komise prof. Dohalská seznámila plénum s tím, že komise se zabývala zprávou o hospodaření Nakladatelství Karolinum a stálou tématikou prezentace UK v zamýšleném televizním cyklu. Na dotaz doc. Royta navíc kvestor UK přišel s radostnou novinkou o tom, že stavební úpravy umožní rozšíření prodejní plochy knihkupectví Karolina. Šeptá se dokonce o tom, že by se tam snad mohlo vejít i několik stolků, bar, stroj na espreso, lednice s likéry a jablkovým závinem se šlehačkou – tedy že by do knihkupectví mohla být vestavěna akademická literární kavárna.

Senátoři si po té již zřejmě v duchu objednávali Sendvič profesora K. (s pikantními drůbky), popř. zvláště oblíbený koktejl Pozdrav z hradecké farmacie (budoucí speciality nového podniku), takže v rámci závěrečného bodu „Různé“ již žádné další náměty nezazněly.


Irena Reifová, Ing. Dagmar Kočková















Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.