Radka Kvačková, Tomáš Holub • 4. června 2004

Master of Arts není jen pro umělce

Budeme si muset zvykat na cizí akademické tituly. Pomoci by měly dodatky k diplomům



Pokud dostanete do ruky vizitku s titulem M.A. neboli Master of Arts, nemusí vůbec jít o umělce. Může jít o absolventa humanitních oborů zahraničních univerzit, ale třeba i o ekonoma.


Česká veřejnost si bude muset zvykat na nové akademické tituly. Už nevystačí s místními inženýry, doktory, eventuálně magistry. Je totiž velmi pravděpodobné, že mnozí vysokoškoláci dokončí svá studia jinde v Evropě.

Ministři školství většiny evropských zemí se v Boloňské deklaraci z roku 1999 dohodli na vytvoření evropského prostoru vysokoškolského vzdělávání, a to nejpozději do roku 2010.

Součástí tohoto záměru je i harmonizace vysokoškolských systémů. Ta je založena na principu dvou základních stupňů studia, přičemž přístup ke druhému je možný až po absolvování prvého stupně.

První stupeň odpovídá bakalářskému studiu, které je minimálně tříleté, druhý stupeň studiu magisterskému, zpravidla dvouletému.

Český vysokoškolák se třeba po domácím bakalářství rozhodne pokračovat v magisterském studiu za hranicemi. Pak se vrátí například s titulem Master of Arts nebo Master of Science (zkráceně M.A. a MSc., psáno za jménem).

Některé zahraniční tituly M.A. Master od Arts (magistr umění) B.A. Bachelor of Arts (bakalář umění) MSc. Master of Science (magistr věd) Blaw Bachelor of Laws (bakalář práva) Mlaw Master of Law (magistr práva) Mmed Master of medicine Dipl. Ing. Diplom Ingenieur EngD. doktorát na technice


"Arts" sice znamená doslova"umění", ale v titulu má širší význam


Transformovat tyto tituly na domácí nikdo nemíní. Podle ředitele odboru vysokých škol ministerstva školství Josefa Beneše se v Česku při uznávání studia na cizích univerzitách uznává stupeň vzdělání, tedy to, jestli student dosáhl bakalářství, magisterství, případně jestli absolvoval doktorské studium. Tituly se však nesjednocují.

Někdy může dokonce dojít k nedorozumění. Například titul Master of Arts nezahrnuje jen ty kdo studovali umění, ale širší spektrum převážně humanitních oborů.

Rakouský ingenieur není totéž co český inženýr. Zjednodušeně lze říct, že český titul váží o trochu víc, protože jde o titul univerzitní na bakalářské úrovni. Rakouský se uděluje i na neuniverzitních vysokých školách zaměřených spíše na praxi.

Například ve Švýcarsku mají bakaláře inženýrství mezinárodně označovaného jako Bachelor of Engineering a magistra inženýrství Master of Engineering. Právě tak mají bakaláře práv - Bachelor of Law - a magistra - Master of Law. V případě medicíny je ovšem jen Master of Medicine.

Poměrně složitý systém titulů je ve Francii, V Británii zase rozlišují velmi jemně i doktory PhD. Ti, kdo dělají doktorát na technikách, se označují zkratkou EngD.


Chystají se dodatky k diplomům


Faktem je, že vyznat se v cizích titulech není snadné. Právě proto ukládá Boloňská deklarace signatářům, aby do roku 2010 vypracovali jasné dokumenty, z nichž by bylo zřejmé, na jaké úrovni ten který titul je. Podle Josefa Beneše z ministerstva školství by se to mělo stát pomocí dodatků k diplomům. "U nás už tyto dodatky vydáváme, řekl ředitel odboru vysokých škol. "A právě teď školíme zástupce jednotlivých vysokých škol, aby to mělo jednotný rámec, to jest, aby se dodatky z jednotlivých vzdělávacích institucí zásadně nelišily. *


Foto popis|V příštích letech se budeme setkávat stále více s lidmi, kteří graduovali jinde než v Česku

Foto autor|Foto AP


Üdaje a fakta LN


Některé zahraniční tituly


M.A. Masterod Arts (magistr umění)

B.A. Bachelor of Arts (bakalář umění)

MSc. Master of Science (magistr věd)

Blaw bacheor of Laws (balakář práva)

Mlaw Master of Laws (magistr práv)

Mmed Magistr od Medicine

Dipl. Ing. Diplom Ingenieur

EndgD. doktorát na technice


Arts sice znamena doslova umění, ale v titulu má široký význam.





Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.