Hana Kadečková • 23. června 2004

Jak najít brigádu podle svých představ


Většina studentů, kteří hledají prázdninovou brigádu, si chce především přijít na slušné peníze. Vyplývá to z nedávné ankety na webových stránkách www.jobs.cz.


Chtějí si vydělat na výlet do zahraničí, na nákup nějaké vysněné věci nebo si prostě chtějí přilepšit ke kapesnému od rodičů.

Vedle ekonomické motivace shánějí mladí lidé takové brigády, které by je prostě bavily. Až na třetím místě je motivace získat praxi pro budoucí zaměstnání.

Kde nabídku brigád hledat? Je samozřejmě možné osobně chodit po jednotlivých obchodech, skladech, rychlých občerstveních či firmách a poptávat se. Mnohem efektivnější se však zdá být virtuální návštěva pomocí internetu. Tento způsob hledání brigád je navíc velmi rychlý, přehledný a efektivní. Brigádu je možné najít i s pomocí personální agentury.


Denně dvě stě nových nabídek


Jen na serveru pracovních příležitostí www.jobs.cz se v rubrice brigády každý den objevuje v průměru 200 nových nabídek z celé republiky a ze zahraničí.

Své nabídky zde inzerují firmy, agentury i soukromé osoby nebo domácnosti. Nabídky v této rubrice se člení podle lokalit nebo podle oborů. Dělení podle lokalit umožňuje vyhledávat brigády například z hlediska možnosti dojíždění. Hledání podle oboru může být zase zajímavé pro lidi, kteří chtějí uplatnit určitou kvalifikaci nebo své dovednosti a znalosti, a získat tak praxi v oboru.

Rozsáhlou a pestrou nabídku brigád jak v ČR, tak v zahraničí přináší také sever www.prace.cz. Přibývá zde nabídek od firem i domácností a soukromých osob, které potřebují doučování v nejrůznějších oborech nebo vymalování či úklid bytu.


Od skladníka po lektora japonštiny


Vedle ryze manuálních a nekvalifikovaných prací jako skladník, lepič etiket, kopáč nebo člověk na vykládku kamiónů se na www.jobs.cz objevuje řada nabídek, předpokládajících určitou úroveň vzdělání anebo vysokou kvalifikaci, jako například webmaster, programátor nebo lektor počítačových kursů, překladatel. V nabídkách se objevuje i třeba poptávka po lektoru japonštiny nebo výuce hebrejštiny.

Velkou šanci získat zajímavou brigádu mají hlavně zájemci se znalostí cizích jazyků, neboť se zde často objevují požadavky na hostesky, pracovníky call-center, tlumočníky na různé akce či průvodce.

Ke klasickým nabídkám brigád patří pokladní, asistentky, servírky a číšníci, vedoucí na letní tábory nebo třeba bruslaři v supermarketech.

Někdy se v nabídkách objeví i naprosto záhadná novinka - neznámá a nová profese. Nedávno například hledala jedna společnost Mystery Shoppera. Podle vysvětlení inzerenta je to auditor kvality na projekt pro společnost vyrábějící nápoje.

Na serveru www.prace převažují nabídky na méně kvalifikované práce, jako jsou vykládka zboží, obsluha v restauracích a hotelích anebo v prodejnách rychlého občerstvení. Hledají se zde prodavači zmrzliny, pomocníci při úklidu.

Ale i zde najdete poptávku po promotérech, prodavačkách, asistentkách, pracovnících v oborech IT nebo po lektorech cizích jazyků. Brigády lze dále nalézt také na jiných adresách jako například www.praceihned.cz nebo www.brigady.cz.


Výdělky se výrazně liší


Spolu s nabídkou krátkodobých pracovních příležitostí a brigád se obvykle objeví i výše možného výdělku. Nejčastěji se výdělek brigádníkům účtuje jako hodinová sazba, i když vyloučena není ani odměna úkolová. Výše hodinové sazby se liší podle typu a náročnosti práce, ovšem někdy i podle lokality.

Podle údajů na serveru www.jobs cz se výdělek pokladní v Praze pohybuje kolem 55 korun za hodinu. V Plzni však už nabízejí jen kolem padesátikoruny. Číšník a servírka v Praze si mohou vydělat 65 Kč za hodinu, zatímco v Jihomoravském kraji berou třeba i pouhých 50 korun. Recepční se znalostí angličtiny si v Praze může přijít za hodinu práce až na 90 korun. V Brně však dostane o 30 Kč za hodinu méně.

Zadávání dat do PC může vynést brigádníkovi každou hodinu asi 60 korun, tazatelé různých průzkumů bývají odměňováni v průměru od 70 do 150 Kč za hodinu nebo podle počtu oslovených klientů. Práce v telemarketingu přináší hodinový výdělek zhruba 70 Kč.

Studenti, kteří se už brigád účastnili, shrnuli své zkušenosti v jedné z on-line diskusí takto: Šanci máte hlavně v Praze a velkých městech, mnohé brigády vyžadují "celého člověka" na plný úvazek. "Ideální je pro společnost student, jenž bude pracovat osm hodin denně a pět dní v týdnu, což považuji za nepřijatelné," komentuje problém jeden z návštěvníků internetu.

"Při hledání práce pro studenty je podle mého názoru doslova katastrofální nedostatek kvalifikovaných zaměstnání. Pokud jsou nějaká zaměstnání kvalifikovaná, jsou obvykle placena stejně jako zaměstnání nekvalifikovaná, což se mi zdá trochu nefér," dodává další z diskutujících.


(Článek vznikl ve spolupráci se společností LMC, která je provozovatelem internetových stránek www.jobs.cz a www.prace.cz.)


***


Jak vybírá brigádníky agentura


* Zájemce o brigádu nejprve vyhodnotí podle zaslaných životopisů. S každým potenciálním brigádníkem, který v agentuře ještě není registrován, a to i v případě zájmu o nekvalifikovanou práci, sjedná agentura schůzku.


* Agentura kontroluje doklady totožnosti, požaduje výpis z trestního rejstříku.


* Při pohovoru zjišťuje, jaké má uchazeč o brigádu pracovní zkušenosti a z jakých důvodů má zájem právě o konkrétní práci.


* Agentura rovněž zkoumá uchazečův postoj k práci a autoritám, spolehlivost, a schopnost se přizpůsobit. Pokud to pracovní pozice vyžaduje, přezkouší i jazykové znalosti a znalost práce s počítačem.


* Před podepsáním dohody brigádník dostane přesný popis práce, odhad časové náročnosti, informace o bezpečnosti práce, jsou mu sděleny podmínky spolupráce s agenturou, pravidla chování na pracovišti apod.


* Při výběru kandidáta z několika vhodných může být výhodou vyjádření opravdového zájmu o práci, praxe na podobné pozici, příjemné a sympatické vystupování, spolehlivost a dochvilnost - například již při vstupním pohovoru.


* Mezi nejčastější chyby, kterých se lidé na brigádách dopouštějí, patří nedochvilnost, pasivita, špatný vztah k autoritě, porušování vnitřního řádu klienta, špatně zvolený styl oblečení.


(Informace poskytla Otilie Sýkorová z agentury Axial Personnel Agency, www.axial.cz)


Užitečné www.adresy


www.jobs.cz

www.prace.cz

www.praceihned.cz

www.student.cz

www.persea.cz

www.mojebrigada.cz

www.brigady.org

www.jobservis.cz

www.vysokoskolaci.com

www.jobstudent.cz


Co nejvyšší výdělek - to je podle internetového průzkumu hlavní cíl studentů při prázdninových brigádách.

Foto ČTK





Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.