26. října 2010

Zápisné bez půjček ohrozí až třetinu studentů, jde proti plánu vlády

Tisková zpráva, 26. 10. 2010

Národní studentská reprezentace nesouhlasí s návrhem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy zavést od roku 2011 zápisné na veřejných vysokých školách. „Považujeme to za nesystémový, nezodpovědný a ve vztahu k voličům vládních stran neospravedlnitelný krok,“ říká předseda SK RVŠ Miroslav Jašurek.

Záměr zpoplatnit studium na veřejných vysokých školách deklarovala vláda Petra Nečase ve svém programovém prohlášení i koaliční smlouvě. Zavázala se ovšem zavést odložené školné nejpozději od roku 2013, nejméně rok předem pak spustit systém finanční pomoci studujícím.

„Vláda tím jasně říkala, že hodlá realizovat reformu terciárního vzdělávání v podstatě tak, jak ji rozpracovaly dvě vlády předchozí,“ vysvětluje Jašurek. „Na takovou reformu existuje projekt spolufinancovaný Evropskou unií. Má rozpočet kolem sta milionů korun, z nichž už se od roku 2008 utratila zhruba třetina.“

Za dva roky práce se ale nepodařilo ani dojít k elementární shodě mezi politickou a akademickou reprezentací na tom, jak reforma má vypadat. „Vláda po celou dobu nekompromisně hájila model odloženého školného, se kterým vysoké školy nesouhlasily,“ říká Jašurek. „Pokud teď tedy ministr Dobeš navrhuje zápisné, je on sám v naprostém rozporu s vládní politikou i programem své vlastní strany.

Zásadním problémem je, že by studium na veřejných vysokých školách bylo zpoplatněno v době, kdy neexistuje efektivní finanční pomoc studujícím. Tu přitom považují za zásadní i odborníci z OECD, kteří se v loňském roce k návrhu reformy vysokého školství vyjadřovali.

Ekonomické možnosti studentů dnes totiž nejsou nijak oslnivé. Alespoň to loni na podzim popsal průzkum EUROSTUDENT, který realizovalo MŠMT právě v rámci projektu reformy terciárního vzdělávání.

Výzkum říká, že Češi jsou na vysoké škole nadprůměrně závislí na finanční podpoře svých rodičů a i bez placení za studium mají vyšší výdaje než příjmy. Téměř třetina dotázaných studentů také uvedla, že by lidem jako oni zavedení přímého školného – zápisného – omezilo přístup ke studiu.

I přechodně zavedené přímé školné by bez funkčního systému studentských grantů a půjček tedy vedlo k prohloubení socioekonomických bariér v přístupu k terciárnímu vzdělávání.

V rozporu s tvrzením prvního náměstka MŠMT Kryštofa Hajna také na zavedení zápisného nepanuje shoda napříč akademickou obcí. Podle slov rektora Univerzity Karlovy v Praze Václava Hampla o chystaném zápisném do včerejška nevěděla Česká konference rektorů. Rada vysokých škol příslušnou novelu dostala k dispozici 15. října a její Legislativní komise navrhla zápisné ze zákona zcela vypustit.

„Zápisné v této podobě skutečně není cesta, jak kompenzovat vládní škrty ve vysokém školství,“ komentuje situaci Jašurek. „Pokud se ministerstvo snaží tvrdit, že jde jen o ‚technickou novelu‘, která školám umožní přežít v příštím roce, nemá pravdu. Šlo by o historicky první zákon, který na českých veřejných vysokých školách donutí studující za vzdělání platit.“

O SK RVŠ:

Studentská komora Rady vysokých škol je národní reprezentací vysokoškolských studentek a studentů českých vysokých škol. Hájí zájmy studujících v jednáních s orgány státní správy i samosprávy (Parlament ČR, ministerstva, kraje) a zastupuje české studentky a studenty v mezinárodních organizacích jako Evropská studentská unie (ESU) nebo Evropská federace doktorandů (EURODOC). Je součástí Rady vysokých škol, reprezentace akademických obcí vysokých škol. V současné době sdružuje všech 28 veřejných a státních vysokých škol a 9 soukromých vysokých škol.

Kontakt pro tuto zprávu:

Heda Čepelová

tajemnice a tisková mluvčí

Studentská komora Rady vysokých škol

Vaníčkova 7 169 00 Praha 6

tel.: +420 731 072 634

e-mail: tajemnice@skrvs.cz

URL: http://skrvs.cz






Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.