Na půdě UK byl představen výjimečný sborník mapující jeho dějiny Die Prager Universität Karls IV.
19. ledna 2011
Mnoha aspektům soužití rozmanitého společenství pod jednou střechou – střechou Univerzity Karlovy -, jaké od jejího založení po 40. léta minulého století tvořilo společenství učitelů a žáků pocházejících ze všech koutů Evropy, zejména však z německy mluvících zemí, se věnuje německy psaný sborník Die Prager Universität Karls IV. (Pražská univerzita Karla IV.), který byl včera v podvečer slavnostně představen v Malé aule Karolina. K jeho prezentaci se sešli autoři, vydavatelé sborníku a hosté.
|
Skutečnost, že prezentace probíhá na půdě Univerzity Karlovy, kam také sborník skutečně patří, ocenila iniciátorka a editorka sborníku Blanka Mouralová, ze společnosti Collegium Bohemicum, o.p.s., která je vydavatelem knihy společně s Německým kulturním fórem střední a východní Evropy (Deutsches Kulturforum östliches Europa) a Univerzitou Karlovou v Praze. Prezentaci podpořil Goethe-Institutu Praha. Publikace vyšla v květnu 2010. |
Exkluzivní společenství historiků, zástupců univerzity a kulturních společností přivítal Prof. PhDr. Ivan Jakubec, CSc., prorektor UK pro doktorské studium a akademické kvalifikace: „Karlovo učení bylo nejen nejstarším vysokým učením na východ od Paříže a na sever od Alp a impulzem pro zakládání dalších středoevropských univerzit dnešního Rakouska, Polska a Německa. Přestože se úkoly univerzity během věků měnily, její základní funkce a poslání trvají dodnes - poznání pravdy a její šíření, tedy poznávání nepoznaného a předávání poznatků. Univerzitní odkaz tvoří vědecká a tvůrčí činnost, umění odborné diskuse, umění přednášet a samozřejmě univerzitní svobody. Univerzity tedy nepatří do starého železa, dosud nejsou ničím překonané, ba právě naopak.“ |
|
Podle doc. PhDr. Petra Svobodného, Ph.D., ředitele Ústavu dějin Univerzity Karlovy a Archivu Univerzity Karlovy, tvoří sborník Die Prager Universität Karls IV. jedinečný doplněk řady významných publikací k dějinám univerzity, respektive pražských univerzit, které Ústav dějin UK a Archiv UK v poslední době publikovaly, jednak tím, že podává dějiny pražských univerzit z perspektivy „německo-českých“ a „česko-německých vztahů,“ jednak tím, že je podává v jazyce německém.
Sborník vznikl z příspěvků českých, německých a finských historiků, které původně zazněly v rámci přednášek na Humboldtově univerzitě v Berlíně, a je oceňován mimo jiné pro svůj mezinárodní a interdisciplinární pohled na nejdůležitější vývojové mezníky v dějinách univerzity od jejího založení až do roku 1945, který nově interpretuje historická klišé česko-německých sporů o pražskou univerzitu.
Prezentace provedla návštěvníky Malé auly celým sborníkem mapujícím někdy pěkně divoké doby náboženských, politických, společenských a kulturních proměn promítajících se do života Karlovy univerzity. Autorům, kteří se včerejší prezentace zúčastnili, připadl nesnadný úkol shrnout poznatky „své kapitoly“ do pouhých deseti minut.
|
|
Prvním z nich byl Prof. Dr. phil. Christian Krötzl z Historického institutu univerzity v Tampere (vlevo), který hovořil o fenoménu založení pražské Karlovy univerzity jako evropském počinu. Na něj s tématem Kutnohorských dekretů a důsledků rozdělení univerzity navázal PhDr. Michal Svatoš z Ústavu dějin UK.
Soutěži dvou univerzit v Praze 16. a 17. století, Pražské kališnické a Pražské jezuitské univerzity, působení jejich učitelů i studentů v českém i mezinárodním kontextu v době, kdy Praha byla významným středoevropským - říšským centrem, rezidencí řady císařů a ohniskem reformačních i protireformačních snah širšího než jen zemského charakteru, se věnoval Prof. PhDr. Jiří Pešek, CSc., ředitel Institutu mezinárodních studií Katedry německých a rakouských studií Fakulty sociální věd UK. |
|
|
Autorkou kapitoly o době, kterou Karlova univerzita procházela od sjednocení univerzity Ferdinandem III., a procesu přetváření univerzity v moderní vzdělávací instituci během 18. a 19. století byla Doc. PhDr. Ivana Čornejová, CSc., vedoucí Ústav dějin Univerzity Karlovy.
Unikátní kapitolou sborníku byla studie germanisty a historika se specializací na dějiny českých zemí Dr. phil. Georga Gimpla o atmosféře, která panovala na německém filozofickém semináři na pražské univerzitě. Hojné citace z dobových materiálů, podané živým a empatickým způsobem, dokládaly izolovanost, vzájemné nepochopení a nedostatek kontaktů mezi českými a německými částmi univerzity. |
|
Posledním prezentujícím autorem byla Doc. PhDr. Alena Míšková, PhD. z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR: „Je mi líto, že nemohu říci - konec dobrý, všechno dobré. Veselé to opravdu nebude,“ řekla autorka na úvod. Její zpracovávanou kapitolou sborníku byla krutá 30. a 40. léta 20. století, kdy se Pražská německá univerzita částečně stala semeništěm nacionalizmu, ale zároveň dle archivních materiálů i ostrůvky svobody, mimořádné tolerance a autonomie akademické půdy; společně s univerzitami v Berlíně, Frankfurtu a Vídni hostila na své půdě i nejvyšší procento židovských vyučujících, kteří tvořili 35 procent pedagogického sboru. I v době okupace se univerzita snažila bránit a zachovat akademické svobody, což se jí částečně dařilo do roku 1944, kdy se zcela dostala do područí nejvyššího nacistického vedení Protektorátu. |
|
Poslední dvě zbývající kapitoly sborníku Die Prager Universität Karls IV. pojednávají o „České univerzitě v konkurenci s německou univerzitou v období 1882 – 1939,“ (Hans Lemberg) a o „Pražském lingvistickém kroužku a jeho mezinárodních aspektech“ (Tomáš Glanc).
Závěrečnou částí slavnostní prezentace sborníku Die Prager Universität Karls IV. byla pódiová diskuze autorů příspěvků a přítomného publika.
(Marie Kohoutová)