Centrum pro výzkum struktury a mechanismu účinku potenciálních léčiv

Prof. RNDr. Eva Kvasničková, CSc. • 11. února 2004

Centrum pro výzkum struktury a mechanismu účinku potenciálních léčiv


V polovině roku 2000 bylo založeno Centrum pro výzkum struktury a mechanismu účinku potenciálních léčiv LN00B125. Stalo se tak na základě výsledků celostátní soutěže, které vypsalo MŠMT začátkem roku 2000. Navrhovatelem projektu, příjemcem dotace a hlavním řešitelem je Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, spolunavrhovateli jsou Zentiva a.s.-VÚFB v Praze a Generi Biotech s.r.o. v Hradci Králové.

Cílem předkládaného projektu bylo a je postupné vytváření střediska farmaceutického výzkumu, které by přispívalo k poznání nových struktur nebo nového biologického efektu struktur již známých, ke zjištění mechanismu jejich účinku a osudu v organismu  pomocí

nových metodických přístupů s využitím molekulárně biologických metod i nových poznatků o přírodních biologicky aktivních sloučeninách. Ctižádostí centra je připravit podmínky pro vývojovou a výzkumnou základnu, která spolupracuje s rozvíjejícím se farmaceutickým průmyslem, s menšími regionálními farmaceutickými podniky v naší republice i s firmami zahraničními. Vědecké problémy spojujeme s  výchovou nové generace výzkumníků i pedagogických pracovníků, tolik potřebných na vysokých školách i ve výzkumných ústavech.

Budování centra se stalo výzvou i odpovědností nás všech a po počátečních organizačních problémech jsme zajistili strukturu schopnou plodné pracovní komunikace mezi všemi pracovníky centra, která je nezbytná pro společné směřování k vědeckým výsledkům i k jejich realizaci.

Velkou předností centra je, že se stalo vyhledávaným pracovištěm pro mladé vědecké i pedagogické pracovníky, zvláště pro doktorandy. V době budování centra byl věkový průměr pracovníků 28,5 let, v průběhu 4 let absolvovalo 15 doktorandů, kteří pracovali na výzkumných problémech centra. Do vědecké práce jsou zapojeni i diplomanti a studenti nižších ročníků. Úspěšně se účastní konkursů na zahraniční stáže v rámci projektu Erasmus a dalších, většina z nich pracuje alespoň několik měsíců v zahraničí na dílčích výzkumných úkolech centra po dohodě se zahraničním partnerem.

Z prostředků centra se podařilo se vybudovat (s investiční pomocí zakládajících subjektů) několik nových laboratoří v prostorách fakulty i spoluřešitelů, vybavit je dobrými a potřebnými přístroji a rozšířit naše pracovní možnosti. Nově zřízeny byly laboratoře pro molekulárně-biologické metody, laboratoře pro organickou syntézu, přístrojově posíleny laboratoře pro studia interakcí biologicky aktivních látek s biomolekulami živočišných i rostlinných buněk. Přístrojové vybavení je na úrovni renomovaných laboratoří obdobného vědeckého zaměření u nás i v zahraničí.

Považujeme i finanční přínos Centra našim doktorandům za velmi důležitý: je to nejenom příspěvek k uvolnění od hlavních existenčních starostí, ale je to poskytnutí možnosti řešit problémy a pracovat na přístrojovém vybavení metodami, které jsou na velice dobré úrovni. Naši zahraniční spolupracovníci i návštěvníci toto prostředí oceňují a v letošním roce jsme uzavřeli řadu dalších dohod o výměnách studentů a mladých pracovníků. Finanční prostředky Centra umožňují také účast mladých vědeckých pracovníků na mezinárodních odborných konferencích doma i v zahraničí. Máme dobrou spolupráci se zahraničními pracovišti, zahraniční odborníci mají na fakultě přednášky a semináře, jsou školiteli-specialisty několika našich doktorandů. Usilujeme o tom, aby jejich podíl na výchově studentů se podstatně zvýšil i když to není jednoduché.

Výsledky práce centra jsme každoročně obhájili s výtečným hodnocením před oponentní komisí MŠMT, presentovali jsme více než sto prací převážně v zahraničních časopisech a sbornících ( na 112 jsou spoluautoři doktorandi, na 45 jsou spoluautory naši zahraniční kolegové), v loňském roce jsme realizovali 5 aplikačních projektů ( 4 v regionálních firmách, 1 v Zentiva a.s.) a 13 je připraveno k realizaci v letošním roce.

Chtěli bychom vyzdvihnout výbornou spolupráci s Farmaceutickou fakultou Univerzity Karlovy, která nám poskytuje možnost vychovávat doktorandy v rámci 11 akreditovaných studijních programů, plánujeme společně větší investiční prostředky, fakulta nám vypomáhá v době, kdy ještě nejsou k disposici finanční dotace z MŠMT a vychází aktivně vstříc při řešení řady našich problémů.

V průběhu 4 let jsme se mnohému naučili a dalšímu se učíme. Soustředili jsme pracovníky tří pracovišť a vytvořili výzkumný tým - více než 61% jsou jeho členové mladší 35 let- a vypracovali know-how s reálnou perspektivou do budoucnosti.













Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.