Klíčovým úkolem lidské existence je rozumět vlastnímu životu ve světle toho, co se děje

Dr. Petr Prášek se zabývá fenomenologií. Filozofie si ho získala především díky problematizování samozřejmostí a přístupem ke světu a životu na základě kritického myšlení. Za dizertační práci pojednávající o lidské existenci získal Bolzanovu cenu UK. 

Pokračování

Autor: Pavla Hubálková, 6. srpna 2020


Budova fakulty je jak můj druhý domov

Představujete-li si správce poslucháren jako údržbáře, pohled na šarmantního chlapíka v modrém sáčku vás určitě zaskočí. Čeká nás hned za hlavním vstupem do budovy LFHK UK, s nezbytným svazkem klíčů a dvěma mobily v ruce. „Nechtěl jsem, abyste se na mě ptali na vrátnici a celý barák by pak věděl, co se děje,“ vysvětluje Václav Pánek.

Pokračování

Autor: Jitka Jiřičková, 5. srpna 2020Sledovat interakci v krevním séru je jako sedět v kotli na stadionu

„Fascinuje mě ta šíře oblastí, do níž nám biosenzory umožňují nahlédnout. Dokážeme jejich prostřednictvím detekovat molekuly související se vznikem a rozvojem nemocí, toxiny ze sinic, bakterie ve vzorcích jídla a podobně,“ říká letošní laureátka Bolzanovy ceny Markéta Bocková.

Pokračování

Autor: Jitka Jiřičková, 4. srpna 2020


Nejrychlejší vysokoškolák Štěpán Hampl pomýšlí na Tokio

Je naším nejrychlejším vysokoškolákem, má na to i „papíry“: 13. ledna 2020 si z finále na hladké šedesátce v hale na Strahově odnesl titul akademického mistra ČR, nejkratší sprint vyhrál časem 6,77 s...

Pokračování

Autor: Marcela Uhlíková, 3. srpna 2020Islanďané zahraniční studenty vítají. Výuka se však hodně liší

Studentka sociologie Aneta Zvolská a studentka didaktiky anglického jazyka Tereza Pazderová z Filozofické fakulty UK strávily několik měsíců z minulého semestru na univerzitě Háskoli Íslands v Reykjavíku. A podělily se se svými postřehy nejen z výuky na Islandu.

Pokračování

Autor: FF UK, 31. července 2020


Potřebuji intelektuální výzvu

Vědu považuje za jedno ze svobodných zaměstnání. Pochvaluje si, že může v laboratoři strávit třeba i celou noc. Svou vědeckou kariéru dokázala skvěle skloubit s mateřskými povinnostmi. Seznamte se s Klárou Hlouchovou, výjimečnou ženou a vědkyní.

Pokračování

Autor: Marcela Uhlíková, 30. července 2020Pandemie mi vlastně prodloužila sportovní kariéru

Podle původního plánu měla být nyní v dalekém Japonsku a v Tokiu bojovat o šanci na svou první olympijskou medaili. Místo toho může Simona Kubová užívat relativně volného léta, protože olympiáda byla kvůli pandemii koronaviru odložena. Na další účast na OH si nejlepší česká plavkyně posledních let musí počkat do příštího roku.

Pokračování

Autor: Jiří Novák, 29. července 2020


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování

5. června 2020Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.