Pavla Dagsson Waldhauserová: Islandská prachová průkopnice

„Nejraději jsem v terénu, tam mě napadají ty nejlepší vědecké otázky, které od počítače nevymyslíte,“ říká Pavla Dagsson Waldhauserová, odbornice na výzkum prachových částic v ovzduší, která působí půl na půl na Islandu a v ČR.

Pokračování

Autor: Pavla Hubálková, 22. května 2020


Život během pandemie a model města M

CERGE-EI v rámci projektu „IDEA anti COVID-19“ přináší řadu studií a pohledů, jak v současné situaci nejlépe pomoci ekonomice. Zabývalo se tím i online vědecké sympozium Iniciativy Model antiCOVID-19 na téma nejistota dat a epidemiologické modely.

Pokračování

Autor: Pavla Hubálková, 21. května 2020Kateřina Cidlinská: Česká věda je androcentrická

České ženy často opouštějí vědeckou kariéru ještě před jejím rozjezdem pro nerovně nastavené příležitosti a rozdílný systém podpory. Tématu se dlouhodobě věnuje Kateřina Cidlinská, doktorandka FSV UK a předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů.

Pokračování

Autor: Kamila Kohoutová, 20. května 2020


Rakovinu nikdy nevymýtíme jednou zázračnou pilulkou

„Největší úskalí léčby rakoviny tkví v její podstatě jakožto genetické nemoci. Nádorové buňky mohou snadno mutovat, a procházet tak po celý svůj život jakousi zrychlenou evolucí,“ vysvětluje Jakub Hofman z FaF v Hradci Králové UK.

Pokračování

Autor: Jitka Jiřičková, 18. května 2020Viru navzdory. Veletrh farmacie a bioanalytiky proběhl online

Veletrh bioanalytiky a farmacie na půdě FaF UK v Hradci Králové fakulty mívá obvykle účast přes 500 studentů. Situace ohledně letošní pandemie koronaviru však donutila organizátory k revoluční změně - uspořádat akci online.

Pokračování

Autor: redakce, 19. května 2020


LOONO pomáhá šest let. Teď potřebuje pomoci samo

Lůno je místem, kde vzniká nový život, je místem bezpečí i intimity. Právě taková je i stejnojmenná iniciativa (Loono), kterou před pěti lety rozjela Kateřina Vacková...

Pokračování

Autor: Marcela Uhlíková, 15. května 2020Koronavirus vs. doktorandky. Jedné urychlil výzkum, další uvěznil na Slovensku

Olga, Nikola a Zuzana, tři mladé vědkyně, které za normálních okolností pracují v molekulárně biologické laboratoři na svém doktorandském výzkumu. Jak jim aktuální koronavirová pandemie změnila život a ovlivnila výzkum?

Pokračování

Autor: Pavla Hubálková, 14. května 2020


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování

5. března 2020Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.