Hormony a ženský boj o partnera

Rozpumpuje hormony žen souboj o partnera stejně jako zápas o sportovní vítězství? Tuto otázku si položila doktorandka Fakulty humanitních studií UK Tereza Zikánová, která působí i ve skupině Evoluční sexuologie a psychopatologie v Národním ústavu duševního zdraví.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 4. července 2018


Imunoložka Jitka Palich Fučíková z 2. LF UK získala cenu pro ženy ve vědě

Jitka Palich Fučíková se dlouhodobě zabývá problematikou imunogenní buněčné smrti a její rolí v imunoterapeutické léčbě nádorových onemocnění. Za svůj výzkum včera získala prestižní ocenění spojené s finanční odměnou, které je udělováno v rámci projektu L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě.

Pokračování

Autor: Lucie Kettnerová, 5. června 2018


Na začátku mě Hrabal nezaujal vůbec ničím, k jeho genialitě se musíte pročíst

Spisovatel minulého režimu. Hospodský povaleč. Filmy. Ostře sledované vlaky. Postřižiny. Tak asi většina z nás zná Bohumila Hrabala – z krátkých medailonků, učebnic literatury a omílaných klišé. Nelámejte ale nad Hrabalem hůl – docent Jakub Češka z Fakulty humanitních studií UK vás přesvědčí, že byl opravdu talentovaný spisovatel.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 3. dubna 2018


Konzumace svíčkové by se měla stát svátkem

Udržitelný rozvoj jde ruku v ruce se zdravou stravou: čím bude náš jídelníček rozmanitější a ohleduplnější k životnímu prostředí a společnosti, tím větší šanci na prosperitu dáváme i budoucím generacím.

Pokračování

Autor: Marcela Uhlíková, 16. března 2018


Cena Wernera von Siemense za rok 2017 putuje i na Přírodovědeckou fakultu UK

Tým vedený prof. Jiřím Čejkou před čtyřmi lety objevil a popsal novou metodu přípravy zeolitů. Včera si odnesl ocenění společnosti Siemens v kategorii nejvýznamnější výsledek základního výzkumu za objev nové metody syntézy zeolitů a její využití v katalýze.

Pokračování

Autor: Marcela Uhlíková, 23. února 2018


Sociolog Černý: Blízký východ prochází tím, čím Evropa v devatenáctém století

Během arabského jara se daly do pohybu statisíce lidí, zdánlivě nedotknutelní mocní skončili na smetišti dějin. Touha po změně však v některých zemích Blízkého východu vyvolala ještě větší zmar a válku. Tím, co fatálně rozhoupalo do té doby velmi stabilní země, se zabývá historický sociolog z Fakulty humanitních studií UK doktor Karel Černý.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 5. února 2018


Olympionici si do Koreje povezou speciální brýle. Doporučuje je vědkyně UK

Za čtrnáct dní se nad jihokorejským Pchjongčchangem rozhoří olympijský oheň. Na druhý konec planety vycestuje i na osm desítek českých sportovců. Zatímco tuzemský fanoušek si láme hlavu nad tím, jak bude kvůli časovému posunu sledovat přenosy z her, reprezentace má větší starosti – jak se co nejlépe vyrovnat se syndromem pásmové nemoci.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 29. ledna 2018


Osmiletý Malach chce více mířit na středoškoláky

Již osm let je Centrum vizuální historie Malach zdrojem informací pro badatele, pedagogy či studenty. Nabízí přes 54 tisíc audiovizuálních nahrávek rozhovorů o délce téměř 150 tisíc hodin, pokrývajících dějiny dvacátého století v 58 zemích.

Pokračování

Autor: Marcela Uhlíková, 26. ledna 2018
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.