Nebát se zeptat

V každé vedoucí pozici – děkana nevyjímaje – člověk musí dělat řadu rozhodnutí na základě svého instinktu a bez možnosti příliš velkého prostoru pro rozvahu.

Pokračování

Autor: Jan Kuklík, 23. května 2018


Velkopáteční páternoster

Právnická fakulta slavnostně obnovila kabinkový výtah, který jezdí současně v obou směrech, nahoru i dolů. Říká se mu páternoster. To slovo je převzato z latiny: pater noster, otče náš.

Pokračování

Autor: Vojtěch Novotný, 30. března 2018


Matematika je krásná

Na čtrnáctý březen každoročně připadá světový den matematické konstanty pí. V anglosaském světě se totiž toto datum píše 3.14, tedy jako začátek nekonečného rozvoje slavného Ludolfova čísla π. Moje zamyšlení bude převážně vážné, místy snad i trochu poučné, a ve svém závěru i lehce nevinné (vlastně vinné, jak uvidíte).

Pokračování

Autor: Jan Kratochvíl, 14. března 2018


Únavu z literatury zapíjím bílými víny

Před dvěma dny jsem byl pozván studenty lékařské fakulty v Plzni na Večerní vizitu, setkání s pedagogy dle jejich výběru. Strávil jsem s nimi okouzlující dvě hodiny a v závěru jsem v diskuzi dostal otázku „Jak jste se stal děkanem?“. Ten večer jsem od ní, byv nepřipraven, celkem lstivě utekl.

Pokračování

Autor: Jinadřich Fínek, 9. března 2018


Budu ráda jednou z řady

První děkanka Fakulty sociálních věd UK – slyším poměrně často. „Máš z toho radost?“ ptají se kamarádi. Mám, ale zároveň mě to mimořádně zavazuje a vlastně i přivádí do rozpaků.

Pokračování

Autor: Alice Němcová-Tejkalová, 22. února 2018


Počátek roku 2018 ve znamení plesové sezóny

Začátek roku 2018 je ve znamení ostrého nástupu plesové sezóny, kterou, dá se říci již dosti tradičně, zahájil na Žofíně ples 1. lékařské fakulty UK. Již stotřicátý v pořadí!

Pokračování

Autor: Jiří Zima, 16. února 2018


Zamyšlení nad univerzitou třetího věku

S přibývajícími lety poznává každý z nás stále více lidí. Tím se nám také rozšiřují možnosti třeba i bezděčných srovnávání. Takové příležitosti se nabízejí i pedagogům a každému, kdo dlouhodobě pracuje s lidmi, zvlášť když jde o skupiny podobných věkových kategorií.

Pokračování

Autor: Michal Nedělka, 9. února 2018


Lékařské fakulty ČR a SR spolu stále komunikují

První státní svátek v letošním osmičkovém roce, tedy výročí vzniku České a Slovenské republiky 1. ledna 1993, ve mně vyvolal reminiscenci na spolupráci lékařských fakult těchto samostatných republik.

Pokračování

Autor: Miroslav Červinka, 26. ledna 2018
O vědě a vědcích

Univerzita Karlova se dlouhodobě profiluje jako research university. Své výzkumné úspěchy představuje širší veřejnosti prostřednictvím série dokumentů o vybraných vědeckých pracovištích.

Pokračování


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.