Německé requiem v zaplněném chrámu

10. listopadu 2010

Tisková zpráva

V neděli 7. listopadu proběhl v kostele sv. Antonína v Praze 7 společný koncert Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy v Praze společně s Chor St. Stephan z německého Karlsruhe. Pod taktovkou Jakuba Zichy zaznělo Německé Requiem od Johannesa Brahmse. Spoluúčinkovali Pražská komorní filharmonie a sólisté Monika Brychtová a František Zahradníček. Nad koncertem, který shlédlo na 400 diváků, převzal záštitu velvyslanec SRN v Praze, J. E. Johannes Haindl.


V neděli 7. listopadu jsme pražským posluchačům připravili další produkt velmi plodné spolupráce Vysokoškolského uměleckého souboru UK Praha a Sboru chrámu sv. Štěpána z německého Karlsruhe, koncertní provedení vrcholné kantátové skladby 19. století, Německého requiem Johannesa Brahmse. Na koncertě se pod taktovkou uměleckého šéfa pražského VUSu Jakuba Zichy představili rovněž sólisté Monika Brychtová a František Zahradníček, orchestrálního partu se ujala Pražská komorní filharmonie. Záštitu nad koncertem převzal J. E. pan Johannes Haindl, velvyslanec Spolkové republiky Německo v České Republice.


Spolupráce obou pěveckých těles se datuje již od roku 1993, kdy se soubory potkaly při provedení Dvořákova Requiem. V dalších letech došlo i na Dvořákovo Stabat Mater (1995 a 2004), Requiem G. Verdiho (1998), či Beethovenovu Missu solemnis (1999). Zatím poslední příležitostí ke spolupráci bylo opětovné provedení Dvořákova Requiem v roce 2007 v Karlsruhe.


Letošní projekt po dlouhé době zavítal rovněž do Prahy a tak si i pražští posluchači mohli vychutnat nádherné tóny mistrovské Brahmsovy kompozice na texty z Lutherovy bible v interpretaci dvou velkých smíšených sborů, jimž velmi zdařile sekundovali mladí čeští sólisté, sopranistka Monika Brychtová a basbarytonista František Zahradníček, za doprovodu Pražské komorní filharmonie.


Koncert byl úspěšný nejen umělecky, ale i návštěvností, kdy do kostela zavítalo téměř 400 posluchačů, kteří účinkující odměnili velmi vřelým potleskem. Repríza je na programu v neděli 14. 11. v Karlsruhe. Po zářijovém koncertu na Mezinárodním festivalu Jiřího Lobkowicze v Mělníku, kde VUS UK za doprovodu dalšího předního tělesa, Českého národního symfonického orchestru, přednesl Te Deum Antonína Dvořáka, je tento projekt pro pražské vysokoškoláky druhý vrchol právě probíhající koncertní sezóny.


Praha, 9. listopadu 2010


Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy v Praze (VUS UK) je předním českým neprofesionálním sborovým tělesem složeným především ze studentů, absolventů a zaměstnanců Univerzity Karlovy a ostatních pražských vysokých škol. Vznikl již v roce 1948 a je tak vůbec nejstarším českým akademickým sborem. Sbor je jako jediný zástupce v České republice členem Evropské federace mladých sborů. Vedle pravidelné koncertní činnosti v Praze a v jiných místech České republiky sbor vystupuje často i v zahraničí. Významného úspěchu soubor dosáhl v roce 2005, kdy zvítězil v soutěži Musica sacra Praga. Zatím posledním vavřínem je vítězství na Festivalu sborového umění v Jihlavě v roce 2009, kde sbor dále získal zvláštní cenu poroty za vynikající interpretaci díla Bohuslava Martinů. Nejnovější profilové CD „PÍSEŇ ČESKÁ“ s tvorbou českých autorů, inspirovanou lidovou poezií vyšlo u příležitosti 60. výročí založení sboru v roce 2008. Sbor je rovněž aktivní na poli divadelní tvorby, v roce 2004 se zúčastnil velkolepého provedení opery CARMEN v německém Gelsenkirchenu a v září 2005 opery TOSCA v Bambergu. Nejnovější aktivitou sboru je spolupráce s činohrou Národního divadla v Praze. Od září 1999 je hlavním sbormistrem a uměleckým vedoucím Jakub Zicha, absolvent Pražské konzervatoře v oboru viola a dirigování.


Další informace: Jaroslav Šimůnek, tel. 724 110 829, e-mail: simunek@vus-uk.cz

Autor fotografií: Tomáš Drbohlav





Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.