Věrní souputníci neštěstí a vina na ETF UK



22. listopadu 2010
Zcela zaplněná Velká posluchárna Evangelické teologické fakulty UK byla 19. 11. místem konání mezioborové konference Neštěstí a vina: věrní souputníci. Hlavní cíle konference představila organizátorka PhDr. Bohumila Baštecká, Ph.D., z katedry teologické etiky ETF UK.
Jak se rodila myšlenka uskutečnit konferenci s tématem viny? Myšlenka uskutečnit tuto konferenci vznikla na Kroužku krizovců a humanitářů, čili lidí, kteří pedagogicky působí v oblasti humanitární, rozvojové a psychosociální krizové spolupráce. Cyrilometodějská teologická fakulta UP Olomouc díky tradici výuky sociální a humanitární práce na VOŠ Caritas klade důraz na oblast pomoci humanitární a rozvojové. Kdybychom téma viny probírali v Olomouci, dozvíme se o vlivu viny koloniálních zemí na humanitární pomoc atp. Praha má více důraz na psychosociálně-spirituální. V moravsko-české spolupráci bychom rádi pokračovali i nadále. |
|
Je to první konference s touto tematikou?
Mezioborová konference o vině se na této půdě nekoná poprvé. Máme na co navazovat – 27. března 1999 se zde konala 2. konference o pastoraci, pastoračním poradenství a psychoterapii s názvem Vina. Pořádalo ji tehdy SOS centrum Diakonie.
Dnešní konference není čistě akademická, ale sešli se zde zástupci vládních i nevládních organizací i záchranných složek. Jaký je cíl tohoto setkání?
Cílem je podpořit spolupráci akademického světa a světa občanské a organizační spolupráce při přípravě na neštěstí a při zvládání jejich dopadů. Touto konferencí rovněž oslavujeme 10 let fungování Psychosociálního intervenčního týmu ČR a ukončení činnosti pracovní skupiny pro vytváření standardů psychosociální krizové pomoci při GŘ HZS. Prozatímní konečná verze standardů zaměřených na průběh a výsledek pomáhání je nyní v tisku.
Spousta neziskových organizací byla nucena omezit svou činnost z důvodu nedostatku financí. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Domnívám se, že ekonomická krize nemusí vést k útlumu, naopak může naši spolupráci povzbudit. K tomu, abychom chtěli společně něco udělat, peníze nepotřebujeme.
Konferenci uspořádala Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Cyrilometodějskou teologickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Psychosociálním intervenčním týmem České republiky, Českým sdružením obětí dopravních nehod, Skupinou pro vytváření standardů psychosociální krizové pomoci a spolupráce při Generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru Ministerstva vnitra České republiky, občanským sdružením Rafae a Spolkem krizovců a humanitářů.
Na konferenci vystoupili účastníci s následujícími příspěvky:
Ladislav Beneš: Neštěstí a vina z pohledu teologie
Marta Kocvrlichová: Motiv viny a neštěstí v pohádkách
Jan Lata: Pohled státního zástupce: Vina a trest při usmrcení z nedbalosti
Jan Hamr: Já, viník: vina z pohledu viníka dopravní nehody
Daniela Gabrielová: Jak je možné odpustit? (dílnička)
Petr Jandejsek: Úloha pastoračních pracovníků při práci s vinou a smířením
Helena Klímová: Vina za přežití?
Karel Šimr, Jiří Weinfurter a kol.: Neštěstí, vina a obec
(Lucie Kettnerová)