27. prosince 2010
Každý student medicíny stojí milion korun
Mladá fronta DNES, 27.12.2010, rubrika: Z domova, strana: 3, autor: Jana Syslová
PRAHA Potíže ve zdravotnictví se začínají projevovat v zájmu mladých lidí o studium lékařství. „Nadaní a schopní studenti se jdou živit něčím méně náročným,“ říká děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
* Vidíte už ve statistikách, že se hlásí méně lidí?
Je jich relativně stejně, ale hlásí se i ti, kteří by si na medicínu před několika lety přihlášku nepodali. Vyhodnotili by své vědomosti tak, že medicínu nejsou schopni vystudovat.
* Podporujete studenty v odjezdech do zahraničí?
Na stáže odjíždí ročně okolo 200 studentů z 1 600, kteří studují třetí až šestý ročník. Zjistí, že je medicína mezinárodní obor, navážou vztahy a mnoho kolegů už v cizině slyšelo: Až dostudujete, vraťte se, máme pro vás místo. Jako děkana lékařské fakulty mě velmi těší, že je náš absolvent konkurenceschopný. Jako občanovi tohoto státu, který se ze svých daní podílí na financování systému vysokého školství, se mi to nelíbí.
* Kolik stojí vzdělání lékaře?
Dostáváme kolem 70 až 80 tisíc ročně na všeobecného lékaře, i když naše propočty ukazují, že bychom potřebovali 150 tisíc. Odhadujeme, že náklady na jednoho studenta za šestileté studium představují přibližně milion korun.
* Mají dnešní studenti větší tendence odcházet ven natrvalo?
Je to generace mladých, sebevědomých lidí. Mohou svobodně cestovat, jsou dobře jazykově vybaveni. Projevují více osobní zájmy. Představte si, že studujete šest let velmi náročnou disciplínu. Současně hodláte založit rodinu, občas si něco koupit, zajít na koncert, do restaurace. Jistě, jako začínající lékař si vysloužíte dalších deset patnáct tisíc, ale budete sloužit jeden až dva víkendy v měsíci a každý týden budete mít jednu až dvě služby.
* Lékař přece nemůže předpokládat, že bude pracovat osm hodin a jen přes den.
On to nepředpokládá. Ale je připravený, že bude mít za měsíc jednu víkendovou a tři služby přes týden za měsíc.
* V soukromé sféře je to taky tak a lidé to respektují. Když ne, slyší: Pokud se ti to nelíbí, můžeš jít.
Ale přesně to teď říkají lékaři – když nám nezaplatíte, půjdeme jinam. To je otázka trhu. Ještě konkrétní data: při promocích se absolventů ptám, kam odcházejí. Pětadevadesát procent z nich ví, kam půjde. Loni řeklo osm procent, že odcházejí do zahraničí – do Německa, Anglie, Francie. Letos už jich bylo třináct procent. Trend je takový, že rovnou po promoci odejdou.