Mene Tekel - konference Reflexe totality v umění a vzdělávání„Univerzity mají rozvíjet veřejnou mravnost, a proto vítám, že se konference Mene Tekel koná na univerzitní půdě,“ uvedl při dnešním zahájení konference „Reflexe totality v umění a vzdělávání“ rektor Univerzity Karlovy profesor Václav Hampl.

Studenti a odborná veřejnost měli v průběhu dopoledne, které moderoval senátor a historik PhDr. Tomáš Grulich, možnost seznámit se v Kongresovém centru Karolina s filmovými dokumenty o životě a díle sochařů Otakara Švece a Jaroslava Šlezingera.

Po projekci filmu „Zaváté šlépěje“ o Jaroslavu Šlezingerovi vystoupil prezident Mezinárodní asociace bývalých politických vězňů a obětí komunismu INTER ASSO Jure Knezović.

Jeho přednášku „Paradoxy zásahů komunistického režimu do vzdělávacího procesu politicky nepohodlných“ se zájmem poslouchali studenti gymnázia Štěpánská, ale i základních škol. „Režim ovlivňoval a natolik měnil etické hodnoty mladé generace a životní představy, které si v rodinách utvářeli, že mladí lidé často začali nedůvěřovat rodičům. To vedlo k tomu, že mladí často neváhali a začali udávat vlastní rodiče nebo příbuzné,“ osvětloval studentům Knezović. Sám byl v roce 1959 jako gymnazista zatčen za členství v uskupení „Chorvatská revoluční mládež“, které chtělo osvobodit Chorvatsko od komunismu.

V průběhu odpoledního programu máte ještě možnost vyslechnout přednášku Mgr. Jaroslava Pinkase z oddělení dokumentace Ústavu pro studium totalitních režimů nebo teatrologa docenta Vladimíra Justa.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.