Americký velvyslanec N. Eisen rozkrývá záznamy o svých československých předcích

23. března 2011

Ve středu 23. března 2011 navštívil Centrum vizuální historie Malach na Matematicko-fyzikální fakultě UK velvyslanec Spojených států Norman Eisen. S historií Centra a s archivem rozhovorů s pamětníky holocaustu, kterých je shromážděno 52 000, ho seznámil ředitel Ústavu formální a aplikované lingvistky MFF UK prof. RNDr. Jan Hajič, Dr., který Centrum zakládal.

Historie tohoto setkání se začala psát hned na počátku letošního roku, kdy se americký velvyslanec ujal svého úřadu. „Byla to tak trochu souhra náhod. Tou první bylo, pan velvyslanec oficiálně předal pověřovací listiny prezidentu Václavu Klausovi 28. ledna. Ten samý den jsme na fakultě slavili první výročí Centra vizuální historie Malach,“ říká prof. RNDr. Jan Hajič, Dr., který celé setkání zorganizoval. Ještě tentýž týden opět náhodou americké velvyslanectví kontaktovalo MFF UK, takže byla příležitost představit novému velvyslanci tento unikátní mezinárodní projekt.

Jeho Excelence Norman Eisen dorazil do budovy MFF UK na Malostranském náměstí s doprovodem přesně ve 13 hodin a zdržel se více než hodinu. Nejprve si prohlédl knihovnu a studovnu MFF UK, pak zasedl k počítači a osobně si vyzkoušel, jak celý archiv funguje. Velkou radost měl, když se mu povedlo najít mnoho záznamů souvisejících s bývalými místy pobytu jeho rodiny – jeho matka Frieda se narodila v bývalém Československu a prošla koncentračním táborem v Osvětimi.

Velvyslanec ocenil, že k tomuto jedinečnému archivu je nyní přístup i v Česku, zemi jeho působení, a zdůraznil, že existence tohoto archivu a možnosti, které nabízí pro výzkum nejen v oboru historických věd a jazykovědy, jsou „fascinující“. Rovněž se zajímal o budoucnost projektu – zda se bude pokračovat v archivaci dalších svědectví, neboť existují cenná svědectví pamětníků, jež doposud nebyla zaznamenána.

O Centru vizuální historie Malach

Centrum vizuální historie Malach (http://ufal.mff.cuni.cz/cvhm) poskytuje místní přístup k rozsáhlému digitálnímu archívu Institutu USC Shoa Foundation pro vizuální historii. Jedná se o soubor bezmála 52 000 výpovědí přeživších a svědků holocaustu (o průměrné délce 2 hodiny), které byly během 90. let zaznamenány v 56 zemích a 32 jazycích. Archiv je dostupný prostřednictvím online rozhraní, které umožňuje uživatelům prohledávat a sledovat výpovědi podle konkrétního zájmu, a to s využitím indexu obsahujícího na 55 tisíc nejrůznějších klíčových slov. V češtině je přitom k dispozici více než 500 rozhovorů.

V prostorách Knihovny MFF UK na Malostranském náměstí 25 je pro připraveno 6 samostatných pracovních stanic s 12 pracovními místy, jejichž prostřednictvím může s archivem rozhovorů pracovat každý zájemce z řad akademické obce i nejširší veřejnosti. Uživatelské rozhraní je snadné a intuitivní, zároveň však dostatečně sofistikované. Kapacita a uspořádání Centra Malach umožňuje kromě individuální práce také organizované návštěvy skupin, například specializovaných studentských seminářů ze středních i vysokých škol až do 20 účastníků. V případě zájmu navštivte CVH Malach kdykoli v otevíracích hodinách (viz výše uvedené internetové stránky) nebo napište na e-mailovou adresu malach@knihovna.mff.cuni.cz.

(Lucie Kettnerová)

Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.