Univerzitní maraton – byli jsme u toho!

9. května 2011

9. 5. 2011, autorka: Zuzana Lešková, rubrika: Studenti


Studenti VŠ oslavili Den vítězství

Pražského mezinárodního maratonu se zúčastnilo několik tisíc běžců z celého světa. Den vítězství přišli na Staroměstské náměstí oslavit i vysokoškolští studenti, kteří se v rámci Univerzitního maratonu utkali o pohár rektora Univerzity Karlovy.

Univerzitní maraton se letos konal teprve po druhé. Do závodu se přihlásilo přes čtyřicet štafet z mnoha českých univerzit. Hlavním patronem tohoto závodu se pro tento rok stala Univerzita Karlova. Tu při Univerzitním maratonu reprezentovalo hned několik týmů z různých fakult. Dvě univerzitní štafety se nám podařilo zastihnout přímo na startu a jejich čerstvé dojmy jsme zachytili i po skončení závodu.


Předstartovní atmosféra

Přicházíme časně ráno na Staroměstské náměstí, abychom se prodrali davy běžců, kteří si ve stínu Týnského chrámu opatrně protahují své (ještě nenamožené) svaly. U startovní rovinky se setkáváme s Tomášem Fabianem, členem štafety Právnické fakulty, jejíž přípravu jsme začali sledovat již několik týdnů před samotným závodem. Tomáš rozebíhá celou štafetu, proto na nás čeká na Staroměstském náměstí, odkud startuje nejen Univerzitní maraton, ale také velký mezinárodní maraton a další běžecké závody.

Tomáš Fabian z PF

Tomáš je v dobré náladě: „Nejsem nervózní, jen nevyspalý,“ komentuje mladý právník svou předstartovní náladu, přivírá oči a svou tvář nastavuje zářícímu slunci. Počasí se dnes opravdu vyvedlo. V momentě, kdy se Tomáš přemluvil k prvnímu protahovacímu cviku, se k nám přidává zástupce z jiné univerzitní štafety, týmu Fakulty sociálních věd. Ondřej Baláž byl svým týmem také pověřen, aby štafetu odstartoval. Ani on nepůsobí nějak zvlášť ve stresu, „jenom jsem unavený“, dodává mladý student, který na FSV studuje Marketingovou komunikaci a PR. Zdá se, že studentský život o víkendu nekončí, a sobotní noci mohou být někdy více vyčerpávající než samotný maraton.

Soupeři z jednoho týmu

Ondřej i Tomáš se dostali do zvláštní situace. Konkurují si, ale přesto při Univerzitním maratonu reprezentují stejnou univerzitu. Na svá startovní čísla si tak oba hrdě lepí univerzitní nálepky s heslem „UKážu ti záda!“, do závodu si popřejí hodně štěstí a společně se jdou řadit do startovního koridoru.

Tam už na ně čekají běžci z ostatních vysokých škol, mezi nimi i další tým UK – jako například štafeta 3. Lékařské fakulty. Startovní koridory se plní velmi rychle. Téměř hned před univerzitními štafetami jsou připraveni ti nejlepší běžci z celého světa. Studenti tak mají jedinečnou šanci si své síly poměřit se závodníky světové úrovně.

Prudký výstřel vyplaší jindy líné holuby. Je odstartováno. Masa běžců se jako divoká řeka začne vlévat do Pařížské ulice. Naši studenti rychle mizí z dohledu, nyní zbývá jen čekat…

První výsledky

Po dvou hodinách a něco málo minutách již známe absolutního vítěze pražského mezinárodního maratonu - Baruse Bensona Kipchumbu. Jestli tento keňský běžec po cestě zahlédl naše univerzitní štafety, se nám zjistit nepodařilo.

Za další hodinu a půl však naše týmy postupně vítáme v cíli. Kapitán týmu Právnické fakulty Michal Božek, několika (trochu udýchanými) slovy shrnuje průběh závodu: „Je skvělé, že se počasí takto povedlo. Musím říct, že chvílemi bylo až velké horko. Na poslední úsek, který jsem běžel já, se naštěstí trochu ochladilo, což mi vyhovovalo.“  Necháváme Michala, aby si otřel pot z čela, a hned se ho příznačně ptáme, zda závod doprovázely

nějaké problémy: „Krizi jsem měl v Těšnovském tunelu, asi na čtyřicátém kilometru. Jako poslední člen štafety jsem se snažil běžet opravdu naplno, ale tento úsek byl do kopce a jen silou vůle jsem to vydržel. Nakonec jsem to zvládnul a v Pařížské ulici si dokonce zasprintoval.“ Dozvídáme se, že výsledný čas právnické štafety je 3 hodiny 31 minut a 23 vteřin. Výsledky však ještě nejsou zcela oficiální, celkové pořadí týmů Univerzitního maratonu bude známo v úterý.

Maratonské krizovky

Dobrou pozici by mohla obsadit i druhá štafeta, s jejímž zástupcem jsme se setkali při ranním startu. Výsledný čas štafety Fakulty sociálních věd, jak nám sděluje Ondřej Baláž, je asi 3 hodiny 13 minut a 5 vteřin. Tým FSV tak byl o několik minut rychlejší než štafeta mladých právníků. Ondřej k průběhu závodu dodává: “Ze závodu mám dobrý pocit. Uběhl jsem 10 kilometrů bez zastavení a to považuju za svůj osobní rekord.“ Ondřej si na záda přehazuje vlajku České republiky a únavu mu na tváři střídá nadšení. Přesto se odhodláme zeptat, jestli vše probíhalo úplně tak, jak si představoval. „Nejkrásnější část trasy vyšla zrovna na mě, běžel jsem Starým městem, takže se mi dostalo skvělého výhledu. Můj dojem trošku zkazil moment, kdy jsem měl štafetu předat dál. Dle instrukcí jsem dalšího člena týmu vyhlížel v předávací zóně na levé straně. Nikdo tam však nebyl. Když jsem začal přemýšlet, jestli zvládnu celý maraton sám, můj týmový kolega se mi objevil za zády. S radostí jsem další úsek trasy nechal na něm.“

Na maratonu v roce 2012

Univerzitní štafety tak mají závod za sebou. Během zítřejšího dne by se měly zveřejnit kompletní výsledky Univerzitního maratonu. Už nyní však všem vysokoškolským studentům k jejich výkonu blahopřejeme. Kolik z nich znovu uvidíme na dalším Univerzitním maratonu, je otázka příštího ročníku. Michal Božek, kapitán týmu Právnické fakulty, své vyhlídky uzavírá jednou větou: „Univerzitní maraton příští rok určitě poběžím, ale klasický maraton nikoli, to bych se musel nejprve zbláznit.“Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.