V Motole budoucí lékaře vítají veselé laboratoře místo vojenských budov


17. 6. 2011, autor: P.K., rubrika: i-Forum informuje

Novou budovu teoretických ústavů 2. lékařské fakulty UK dnes slavnostně otevřel rektor UK prof. Václav Hampl společně s děkanem doc. Ondřejem Hrušákem. Součástí oslav se stala neformální vernisáž výstavy obrazů a fotografií pedagogů i studentů fakulty a také hudební festival MotolFest.

„Neuplyne týden, aby se v médiích neobjevila zpráva o miliardách, které se prostaví ze strukturálních fondů Evropské unie na účely vědy a vzdělávání v České republice. Ovšem jen minimálně se v této souvislosti ve zpravodajství zmiňuje, zda se touto investicí rozvíjí nějaké excelentní místo. My zde nyní otevíráme prostory fakulty, která má nejlepší jméno mezi lékařskými fakultami v České republice. Jsem tedy plně přesvědčen, že investice do první stavby, kterou fakulta za svoji padesátiletou historii realizovala, má garantovanou návratnost,“ uvedl rektor prof. Václav Hampl.

Čtyřpodlažní stavba, jejíž fasádu a interiér oživují žluté prvky, vznikla na místě bývalých vojenských budov poničených požárem v roce 2004. Studenti ocení především veselý interiér přednáškového sálu a výukové laboratoře, vybavené potřebným zázemím. „Žížala“, jak se budově přezdívá, se stala sídlem hned šesti teoretických ústavů 2. lékařské fakulty.

„Rád bych popřál všem kolegům z teoretických ústavů, kteří dosud učili a bádali ve starých prostorách fakulty, aby se jim v nových prostorách líbilo a dařilo se jim i nadále stejným způsobem přispívat k proslulosti naší fakulty,“ řekl děkan 2. lékařské fakulty doc. Hrušák v děkovném projevu všem, kteří se o stavbu zasloužili. Poblahopřál rovněž manželce nedávno zesnulého prof. RNDr. Václava Peloucha, CSc., podle kterého byl velký přednáškový sál pojmenován.

V nové moderní budově teoretických ústavů zatím probíhal pouze zkušební provoz. Po slavnostním otevření a dokončení stěhování se zahájí plný provoz výuky budoucích lékařů. Pokud se fakultě podaří najít dostatek finančních prostředků, bude v budoucnosti možné napojit pokračování nových prostor fakulty na oba konce barevné budovy, na které nyní navazují staré, neshořelé budovy – přezdívané mezi pedagogy „spodní a horní nedopalek“.

„Žížalou“ to nekončí. Druhá lékařská fakulta bude stavět dál

„V současné době je černá barva sice v architektuře moderní, ale my jsme nakonec pro venkovní schodiště Žížaly zvolili sympatickou žlutou,“ komentoval děkan 2. lékařské fakulty barevné prvky budovy. Ty podle architekta Ing. arch. Jana Topinky z ateliéru Domy s.r.o. slouží k optickému oddělení neutrálně barevných částí výukových místností od prostor určených pro studenty. Rozpočet stavby ovšem nakonec neumožnil naplnit původní záměr, aby se centrální prostor vyzdobil grafikami studentů z ateliéru prof. Rostislava Vaňka z VŠUP.

Druhá lékařská fakulta byla dosud jedinou lékařskou fakultou bez vlastních prostor. Otevřením budovy teoretických ústavů o ploše 1692 metrů čtverečních skončila první fáze rozvoje fakulty. Náklady na stavbu dosáhly celkové výše 143 milionů korun, MŠMT přispělo dotací přibližně 118 milionů korun. V následující etapě univerzita plánuje v blízkosti Fakultní nemocnice v Motole vystavět nové fakultní prostory v hodnotě 1,6 miliardy korun.

Otevření nové budovy teoretických ústavů 2. LF je skutečně mimořádnou událostí. A tak součástí oslav se stala také vernisáž výstavy obrazů a fotografií pedagogů a studentů fakulty, kterou mohou zájemci navštívit vždy ve všední dny.

Po skončení oficiální části oslav následoval ve večerních hodinách dnes již tradiční hudební festival MotoLFest. V klubu nazvaném příznačně Dr. Voják se ovšem nepřipomínaly staré časy – skupiny Bílá nemoc anebo Školení sester nenechaly svým vystoupením nikoho na pochybách, kam profesně patří.


Ústavy sídlící v nových prostorách:

Ústavu biofyziky, Ústavu biologie a lékařské genetiky, Ústavu fyziologie, Ústav histologie a embryologie, Ústavu lékařské chemie a biochemie a Ústavu patologické fyziologie,
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.