Malí přírodovědci poznávali botanickou zahradu

17. srpna 2011

17. 8. 2011, autor: Lucie Kettnerová, rubrika: i-Forum informuje

Vypusťte do botanické zahrady pytel blech, hlídejte je, aby nic nezničily, a ještě je něco naučte. Přibližně tak vypadal s trochou nadsázky druhý den příměstského tábora, který pro děti ve věku 6–15 let tento týden pořádá Přírodovědecká fakulta UK.

Najít skupinu dětí v rozlehlém areálu Botanické zahrady PřF UK v ulici Na Slupi nebyl žádný problém. Zvonivé hlásky je prozradily už z daleka. Stejně tak jsou od běžných návštěvníků dobře odlišitelné i vizuálně. Každé dítě má po celou dobu na krku cedulku se svým jménem, aby lektor věděl, jak jej oslovovat, a aby se i děti mezi sebou navzájem lépe poznaly. Vždyť spolu tráví celý týden od 8 do 17 hodin, zatímco jejich rodiče jsou v práci.

Lektoři si nejprve účastníky rozdělili do skupinek podle věku (6-8, 9-12, 13-5 let), neboť celodenní program byl předem naplánován podle jejich znalostí a schopností. Skupiny pracují odděleně, sejdou se až na společnou svačinu a oběd, které pro ně organizátoři připravili v přilehlé budově fakulty. Jedna skupina vyráží do skleníků, druhá si jde vyzkoušet mikroskopování a třetí se věnuje venkovní expozici botanické zahrady. Během dne si svá stanoviště postupně vymění.

Práci lektorů rozhodně nelze považovat za pohodlnou letní brigádu. Uhlídat tlupu přibližně 10 dětí, z nich někdo si zapomněl na svačině batoh, jiný mikinu a další potřebuje zrovna na záchod, je úkol sám o sobě náročný. K tomu ale musí vedoucí „své“ děti zajímavou formou zasvětit do tajů rostlin nacházejících se v zahradě. Strohý výklad by nevydržely poslouchat více než 10 minut, a tak si pro ně lektoři připravili kvízy, hádanky a úkoly, za něž úspěšní řešitelé dostávají jako odměnu razítka. Připraveni musí být také na všetečné dětské otázky, které dokážou svou odborností často překvapit. Zdá se, že v nastupující generaci je skryto mnoho potenciálních úspěšných botaniků.

Pro velký zájem se uskuteční druhý turnus

Oddělení vnějších vztahů Přírodovědecké fakulty UK v Praze, které společně s MŠMT letní tábor organizuje, původně plánovalo uspořádat pouze jeden turnus. Když byly informace o unikátní akci puštěny na veřejnost, přihlásilo se během několika málo dní přes 160 dětí. Organizátoři se tedy rozhodli pro pořádání hned dvou táborových týdnů, aby dostalo šanci více talentovaných dětí z celé České republiky.

„Děti byly vybírány na základě vyplněných přihlášek, kam rodiče uváděli zájmy dítěte a jejich motivaci pro účast na táboře. Přihlášky dorazily na Přírodovědeckou fakultu skutečně z celých Čech, přičemž nejvíce dětí je ze spádové oblasti Praha. Výjimkou však není ani Brno, Plzeň, Liberec, Česká Lípa nebo kraj Vysočina,“ popisuje Alexandra Hroncová z oddělení vnějších vztahů PřF UK.

Zprávy z příměstského tábora můžete průběžně sledovat i na Facebooku.

Na účastníky příměstského tábora čekal Faktor strachu


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.