Přírodovědci nabídli v rámci Dětského dne i pohled do útrob masožravé rostliny


14. 9. 2011, autor: Lucie Kettnerová, rubrika: i-Forum informuje

Více než 200 malých předškoláků a téměř 250 žáků základních škol z Prahy 2 navštívilo 13. září speciální Dětský den. Připravila ho Přírodovědecká fakulta UK, jež v této městské části sídlí. V Botanické zahradě PřF UK v ulici Na Slupi děti zjišťovaly, jak se vyrábí zlato nebo jak vypadá nasáté klíště pod mikroskopem. Kdo měl trpělivost, mohl si i spočítat, kolik much pochytá jedna masožravá rostlina.

„Na fakultě je řada zajímavých témat a oblastí, které jsou atraktivní pro všechny věkové skupiny. Naším cílem je se více zaměřovat na ty mladší, či dokonce nejmladší děti předškolního věku, které můžeme prostřednictvím aktivit, jako je např. Letní tábor s Přírodovědci či Dětský den s Přírodovědci, oslovit, motivovat je a vyvolat v nich zájem o přírodu a životní prostředí a ideálně tak ovlivnit jejich budoucí profesní směřování,“ vysvětluje Alexandra Hroncová, vedoucí oddělení vnějších vztahů PřF UK. „Navíc mnozí pracovníci a studenti fakulty jsou velice rádi, když mohou touto formou vysvětlit dětem oblasti svého výzkumu,“ doplňuje Alexandra Hroncová.

Pro nejmenší děti musel být odborný výklad opravdu hodně zjednodušen, u těch starších už bylo možné navazovat na jejich školní znalosti. V prostorách Botanické zahrady organizátoři rozmístili několik stanovišť, kde se děti dozvěděly něco z chemie, pod mikroskopem si prohlédly sršně nebo klíště před nasátím a po něm či se blíže seznámily s chameleonem a potemníky. Neplánovanou zastávkou se stával trávník posetý čerstvě napadanými kaštany, jichž si děti odnášely plné kapsy.

Pokud pedagogický doprovod zaujalo mikroskopování, mohl si domluvit bezplatné zapůjčení mikroskopů pro svou školu či školku, aby děti dostaly příležitost poznat strukturu také dalších materiálů. Školská zařízení budou mít navíc brzy možnost využívat speciální edukační centrum umístěné přímo v Botanické zahradě PřF UK, kam se budou moci objednat a domluvit si speciální prohlídku po areálu.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.