Přírodovědci nabídli v rámci Dětského dne i pohled do útrob masožravé rostliny

14. září 2011

14. 9. 2011, autor: Lucie Kettnerová, rubrika: i-Forum informuje

Více než 200 malých předškoláků a téměř 250 žáků základních škol z Prahy 2 navštívilo 13. září speciální Dětský den. Připravila ho Přírodovědecká fakulta UK, jež v této městské části sídlí. V Botanické zahradě PřF UK v ulici Na Slupi děti zjišťovaly, jak se vyrábí zlato nebo jak vypadá nasáté klíště pod mikroskopem. Kdo měl trpělivost, mohl si i spočítat, kolik much pochytá jedna masožravá rostlina.

„Na fakultě je řada zajímavých témat a oblastí, které jsou atraktivní pro všechny věkové skupiny. Naším cílem je se více zaměřovat na ty mladší, či dokonce nejmladší děti předškolního věku, které můžeme prostřednictvím aktivit, jako je např. Letní tábor s Přírodovědci či Dětský den s Přírodovědci, oslovit, motivovat je a vyvolat v nich zájem o přírodu a životní prostředí a ideálně tak ovlivnit jejich budoucí profesní směřování,“ vysvětluje Alexandra Hroncová, vedoucí oddělení vnějších vztahů PřF UK. „Navíc mnozí pracovníci a studenti fakulty jsou velice rádi, když mohou touto formou vysvětlit dětem oblasti svého výzkumu,“ doplňuje Alexandra Hroncová.

Pro nejmenší děti musel být odborný výklad opravdu hodně zjednodušen, u těch starších už bylo možné navazovat na jejich školní znalosti. V prostorách Botanické zahrady organizátoři rozmístili několik stanovišť, kde se děti dozvěděly něco z chemie, pod mikroskopem si prohlédly sršně nebo klíště před nasátím a po něm či se blíže seznámily s chameleonem a potemníky. Neplánovanou zastávkou se stával trávník posetý čerstvě napadanými kaštany, jichž si děti odnášely plné kapsy.

Pokud pedagogický doprovod zaujalo mikroskopování, mohl si domluvit bezplatné zapůjčení mikroskopů pro svou školu či školku, aby děti dostaly příležitost poznat strukturu také dalších materiálů. Školská zařízení budou mít navíc brzy možnost využívat speciální edukační centrum umístěné přímo v Botanické zahradě PřF UK, kam se budou moci objednat a domluvit si speciální prohlídku po areálu.
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.