23. září 2011

Nebrzdím. Ovšem kdybych upadl, tak bych asi nemusel už nic řešit...

23. 9. 2011, autor: P. K., rubrika: Studenti

Ondřej Suchý si 18. září v Opavě dojel pro zlatou medaili na Absolutním mistrovství českých vysokých škol v in-line bruslení. Na trati dlouhé 21 kilometrů se student druhého ročníku FTVS UK pohyboval průměrnou rychlostí přes 36 km/hod a zdolal ji za 36 minut. V závodě pořádaném Univerzitním sportovním klubem při Slezské univerzitě v Opavě obstál v konkurenci osmdesáti čtyř mužů. Úspěšného bruslaře, který by moc rád jel na olympiádu, jsme vzápětí vyzpovídali i my.

Jaká byla v Opavě konkurence?

Závodů už mám za sebou hodně, ale pokaždé se něčím liší. V Opavě to sice byl závod jako každý jiný, ale po týdenní střevní chřipce jsem se necítil úplně ve formě. Na vítězství to stačilo. Celkově patří půlmaratony a maratony mezi mé oblíbené trasy. Na začátku září jsem vyhrál mistrovství republiky v Račicích a na mistrovstvích Evropy bývám kolem patnáctého místa.

Zdá se, že jste bruslím úplně propadl...

Kromě bruslení na kolečkách dělám i short track – což je bruslení na krátké dráze na ledě. Sice mě to tolik nechytilo, jenže short track je na rozdíl od kolečkových bruslí olympijský sport. Loni jsem se snažil kvalifikovat na olympijské hry, ale asi o dvě místa mi to proklouzlo. Účastnil jsem se i zimní univerziády v Turecku a předloni v Číně.

Před letními olympijskými hrami v Londýně se jednalo o tom, zda se mezi závody nepřiřadí in-line bruslení, ale vyhrál golf. Takže si budu asi muset ještě počkat.

Stane se, že neubrzdíte?

V tomto sportu není potřeba brzdit. Přes léto jezdíme v Benátkách na Jizerou na speciální dráze, a když trénuji kopce na silnici poblíž Chuchle, tak sice cestou zpět jedu tak sedmdesát kilometrů za hodinu, ale spoléhám na to, že jsem si to už všechno vybral a že to na bruslích umím. Kdybych upadl, tak bych asi nemusel už nic řešit. Musel bych mít smůlu, že by proti mně vyjelo auto nebo něco podobného.

Ovšem bruslení může být nebezpečné i na Ladronce, pokud se tam potká více lidí proti sobě. Navíc tam nikdo nejezdí jako my za sebou, ale všichni jedou, drží se za ruku a ještě mají psa a kočárek.

Když trávíte hodiny v bruslích, netlačí vás?

Mám odlitek nohy a podle toho udělanou botu. Vypadá to jako bota do tanečních – nízká, hezky lesklá, ale hrozně drahá. Boty na led jsou vyšší, protože kotník se vůbec nesmí hýbat. V zatáčce je hodně velký náklon, a noha musí pořád držet na místě. Dříve jsem měl puchýře, otlačené kotníky, odřené nohy z bot, teď jezdím bos a je to docela pohoda. Horší jsou výdaje za kolečka, protože spotřeba je neuvěřitelná – v závodě prošoupu jedny kolečka a sada je za 3000 Kč!

Na jaký závod právě trénujete?

Kolečková sezona skončila, kdybych mohl, tak bych pořád jezdil na kolečkách, ale trenér na ledě má jiný názor. Letos bude mistrovství Evropy v Mladé Boleslavi na krátké dráze a chtějí mě do štafety, možná budu soutěžit i individuálně.

"Na startu všichni vyjedou, jsou tam pády a lidi se pokopou. Ale první řadu moc neřeším, během závodu se dostanu dopředu a tam zůstanu. Dříve to bylo snazší, všichni se zlepšují, konkurence je vyrovnanější," říká Ondřej Suchý.

Ondřej Suchý, student druhého ročníku FTVS UK, začal bruslit v roce 1998. V zimě se věnuje short tracku a v létě in-line rychlobruslení. V roce 2006 skončil na dráze na mistrovství ČR na druhém místě a v červnu 2008 se stal mistrem republiky. Na mistrovství Evropy se pohybuje kolem 15. místa. Letos v září získal na Absolutním mistrovství českých vysokých škol v in-line bruslení zlatou medaili.