CERGE-EI slaví 20 let excelence


12. 10. 2011, autor: Markéta Mliková, red., rubrika: i-Forum informuje

Pražské akademické pracoviště CERGE-EI se zaměřením na ekonomický výzkum a doktorské studium oslavilo své 20. narozeniny sérií diskusních panelů a konferencí. CERGE-EI je společným pracovištěm Univerzity Karlovy v Praze a Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Výuka v doktorském studiu probíhá v angličtině a řídí se kurikulem špičkových světových škol. Diplomy absolventů jsou uznávány nejen v EU, ale díky akreditaci Ministerstva školství amerického státu New York i v USA.

Na slavnosti, kterou byly oslavy v pátek 7. října zahájeny, vystoupili rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš, ředitel  CERGE-EI Štěpán Jurajda, zakladatel a současný předseda Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI Jan Švejnar, zakladatel, první ředitel a současný člen Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI Josef Zieleniec, zakladatel CERGE-EI a profesor Princeton University Richard Quandt a absolventka doktorského programu CERGE-EI a hlavní ekonomka EBRD Anita Taci. Profesor Hampl i profesor Drahoš zdůraznili význam CERGE-EI a popřáli pracovišti mnoho štěstí do dalších let.

„Od samého počátku jsme kladli obzvláštní důraz na kvalitu a excelenci, aby se CERGE-EI mohlo měřit s těmi nejlepšími institucemi,“ řekl Josef Zieleniec. „To se odráží v mezinárodním hodnocení, kde CERGE-EI obsadilo 58. místo mezi 1236 světovými ekonomickými katedrami v žebříčku Social Science Research Network. V ČR patří jeho výzkumníci mezi autory nejlépe hodnocených odborných článků,“ dodal Štěpán Jurajda. Vysokou kvalitu výuky garantuje Výkonný a dozorčí výbor složený z předních českých i světových ekonomů, mezi něž patří i nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz nebo ekonomický poradce prezidenta Obamy Alan Krueger. Většina vyučujících získala doktorát na univerzitách v zahraničí, a to včetně škol jako jsou Princeton University nebo University of Chicago.

Úspěšným zakončením mimořádně náročného studia na CERGE-EI se může pochlubit již přes 300 absolventů, z toho 114 na té nejvyšší, tj. doktorské úrovni. Absolventi dnes pracují v 21 zemích. Uplatňují se v mezinárodních institucích jako Mezinárodní měnový fond či Světová banka, na univerzitách i v privátním sektoru po celém světě a také v centrálních bankách. „Českou národní bankou prošlo více než 10 absolventů, kteří byli výborní, například s Michaelou Erbenovou jsem léta pracoval v bankovní radě,“ uvedl na tiskové konferenci, která předcházela oslavám, Zdeněk Tůma, bývalý guvernér ČNB a současný předseda Nadace CERGE-EI, jejímž úkolem je získávání podpory od soukromých dárců a jež je součástí unikátní struktury financování CERGE-EI. „Většinu výdajů pokrývá podpora od státních institucí – Akademie věd a Univerzity Karlovy – ale zároveň přibližně 20 % financí získáváme ze soukromých zdrojů,“ vysvětlil Tůma.

Hvězdou pražského programu oslav byl nositel Nobelovy ceny za ekonomii profesor Joseph Stiglitz, který kromě akademického semináře na CERGE-EI vystoupil na zahájení konference Forum 2000 a také společně s Hernandem de Sotem, prezidentem peruánského Institutu pro svobodu a demokracii, v diskusním panelu v rámci konference. Další řečníci světového formátu, mezi nimiž nebude chybět ani hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard, se v listopadu spolu s absolventy CERGE-EI zúčastní sympozií v Londýně, Frankfurtu a New Yorku. Tématy odborných diskusí budou například „Barevné revoluce ve východní Evropě: Co nám mohou říci o Blízkém východě”, „Jak rozdělit měnu: Zkušenosti s rublem, dinárem a korunou, aneb bude je Evropa znovu potřebovat” či „Hospodářská politika a regulace v multipolárním světě.”

„Za 20 let jsme si vydobyli ve světě uznání a máme výsledky, kterými se chceme pochlubit i širší veřejnosti. Na amerických univerzitách je tento typ akcí pořádaných po celém světě naprosto běžný,“ poznamenal Jan Švejnar. „Odborné diskusní panely doma i v zahraničí nám dávají příležitost setkat se s našimi absolventy a získat nové příznivce i podporu pro další rozvoj naší instituce,“ dodal Štěpán Jurajda.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.