Specializační vzdělávání lékařů přejde od Nového roku na fakulty

25. října 2011

25. 10. 2011, autor: P. K., rubrika: i-Forum informuje

Rektor Univerzity Karlovy a zástupci Masarykovy univerzity a Univerzity Palackého podepsali 24. října s ministrem zdravotnictví veřejnoprávní smlouvu o převodu vzdělávání lékařů na fakulty. Specializační vzdělávání lékařů a zubních lékařů tak od 1. ledna 2012 přebírá sedm lékařských fakult.

„Podpis dohody s univerzitami je určitým zlomovým okamžikem pro celý systém vzdělávání lékařů. Doufám, že vzdělávání dostane znovu dynamiku,“ sdělil na pondělní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Leoš Heger. Postgraduální vzdělávání by se podle něj mělo stát podstatnější náplní práce lékařských fakult.

„Systém předkvalifikačního vzdělávání je jedním z rozhodujících faktorů pro zajištění kvality a stability celého zdravotnického systému,“ řekl rektor Univerzity Karlovy prof. Václav Hampl a zdůraznil, že věří, že toto společné dílo univerzit a ministerstva, jehož příprava trvala přibližně dva roky, se zdaří.Zleva: Petr Nosek, náměstek pro zdravotní pojištění a rektor UK prof. Václav Hampl


„Převzetí starosti o předatestační vzdělávání je z našeho pohledu logickým krokem,“ uvedl dále prof. Hampl a konstatoval, že již dnes vykonávají zaměstnanci lékařských fakult velkou část práce spojené se specializačním vzděláváním.

Další z témat, které ministerstvo zdravotnictví na pondělní tiskové konferenci prezentovalo, byly univerzitní nemocnice. „Převod atestačního vzdělávání chápeme jako jistý krok, který vede k univerzitním nemocnicím,“ sdělil prof. Hampl. Univerzitní nemocnice jako nezisková organizace řízená společně ministerstvem zdravotnictví a univerzitami je podle něj modelem, který má šanci na úspěch, ovšem nebude lehké překonat některá úskalí – například otázku zaměstnaneckých vztahů.

Specializační vzdělávání doposud zajišťoval Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). Ten bude i nadále vzdělávat farmaceuty a lékaře  v oborech praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost.
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.