Specializační vzdělávání lékařů přejde od Nového roku na fakulty


25. 10. 2011, autor: P. K., rubrika: i-Forum informuje

Rektor Univerzity Karlovy a zástupci Masarykovy univerzity a Univerzity Palackého podepsali 24. října s ministrem zdravotnictví veřejnoprávní smlouvu o převodu vzdělávání lékařů na fakulty. Specializační vzdělávání lékařů a zubních lékařů tak od 1. ledna 2012 přebírá sedm lékařských fakult.

„Podpis dohody s univerzitami je určitým zlomovým okamžikem pro celý systém vzdělávání lékařů. Doufám, že vzdělávání dostane znovu dynamiku,“ sdělil na pondělní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Leoš Heger. Postgraduální vzdělávání by se podle něj mělo stát podstatnější náplní práce lékařských fakult.

„Systém předkvalifikačního vzdělávání je jedním z rozhodujících faktorů pro zajištění kvality a stability celého zdravotnického systému,“ řekl rektor Univerzity Karlovy prof. Václav Hampl a zdůraznil, že věří, že toto společné dílo univerzit a ministerstva, jehož příprava trvala přibližně dva roky, se zdaří.Zleva: Petr Nosek, náměstek pro zdravotní pojištění a rektor UK prof. Václav Hampl


„Převzetí starosti o předatestační vzdělávání je z našeho pohledu logickým krokem,“ uvedl dále prof. Hampl a konstatoval, že již dnes vykonávají zaměstnanci lékařských fakult velkou část práce spojené se specializačním vzděláváním.

Další z témat, které ministerstvo zdravotnictví na pondělní tiskové konferenci prezentovalo, byly univerzitní nemocnice. „Převod atestačního vzdělávání chápeme jako jistý krok, který vede k univerzitním nemocnicím,“ sdělil prof. Hampl. Univerzitní nemocnice jako nezisková organizace řízená společně ministerstvem zdravotnictví a univerzitami je podle něj modelem, který má šanci na úspěch, ovšem nebude lehké překonat některá úskalí – například otázku zaměstnaneckých vztahů.

Specializační vzdělávání doposud zajišťoval Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). Ten bude i nadále vzdělávat farmaceuty a lékaře  v oborech praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.