Prezident udělil státní vyznamenání. Tři patří odborníkům spojeným s UK

31. 10. 2011, autor: red., rubrika: i-Forum informuje

U příležitosti řádového dne 28. října 2011 ocenil prezident republiky celkem 21 významných českých osobností. Medaili za zásluhy získaly i tři osobnosti, které působí na Univerzitě Karlově nebo jsou s ní nerozlučně spjaty.

Prezident republiky udělil Medaili Za zásluhy prof. PhDr. Martinovi Hilskému, CSc., za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství.

Prof. Martin Hilský je vynikající český anglista, shakespearolog, překladatel a profesor anglické literatury na FFUK v Praze. Mimořádného uznání se dočkaly především jeho vynikající překlady Shakespearových dramat, jež žijí na českých divadelních scénách.  Je autorem řady odborných děl a esejů o britské a americké literatuře. Za své vědecké a překladatelské dílo obdržel mnoho našich i zahraničních ocenění.

Prezident republiky udělil Medaili Za zásluhy prof. Dr. Janu Kruliši-Randovi za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství.

Prof. Jan Kruliš-Randa je český vlastenec, manažer a vysokoškolský učitel, který se celý svůj život, jehož větší část strávil v exilu, angažuje pro naši zemi. Jako účastník protestu studentů proti únorovým událostem v roce 1948 byl režimem pronásledován a o rok později uprchl do zahraničí. Jako  národohospodář, vysokoškolský profesor a manažer působil v Německu, USA a především ve Švýcarsku. Spolupracoval s protikomunistickým exilem, krajanskými spolky  a významně se angažoval  ve prospěch českých posrpnových emigrantů. Po roce 1989 pomáhá českým vysokým školám a věnuje se podpoře jejich studentů. Letos se dožil 85 let.

Prezident republiky udělil Medaili Za zásluhy prof. PhDr. Petru Piťhovi, CSc., za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství.

Prof. Petr Piťha je český katolický kněz, vědec a politik. V letech 1992 – 94 zastával post ministra školství ČR. Je významnou osobností naší bohemistiky a pedagogiky a patří k zakladatelům české matematické lingvistiky. Ve svém rozsáhlém vědeckém a publicistickém díle se věnuje i životopisům významných osobností naší církevní historie, otázkám výchovy, vzdělání a vývoje našeho školství. Za svou odbornou i veřejnou aktivitu získal řadu  ocenění.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.