Podpora mladých vědců vede k vysoké kvalitě vědy a výzkumu


11. 11. 2011, autor: P. K., rubrika: i-Forum informuje

Excelenci ve vědě a vzdělávání nelze dosáhnout bez garancí kontinuity vědeckého bádání a institucionální finanční podpory. Česká republika postrádá větší zastoupení významných zahraničních vědců na výzkumných pracovištích a výraznější podporu začínajících vědců. Shodli se na tom účastníci středeční debaty o mezinárodní konkurenceschopnosti české vědy a výzkumu, organizované v rámci Týdne vědy a techniky na Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze od 1. do 11. listopadu.


Excelence na německých a českých vysokých školách

Pódiové diskusi předcházela přednáška nazvaná Iniciativa excelence na podporu vědy a výzkumu na německých vysokých školách, kterou v úvodu přednesla Dr. Beate Konze-Thomas z Německé výzkumné společnosti (DFG). Obdobný program, jenž v Německu funguje od roku 2005, předložilo nedávno české ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Připravený program Excelence měl podle náměstka ministra školství prof. Ivana Wilhelma podpořit vysokoškolská výzkumná centra jednou miliardou korun. Tu ovšem s ohledem na snížené prostředky ministerstvo není v současné době schopno uvolnit. „Připravený program Excelence, na který nemá MŠMT peníze, by byl krok dobrým směrem,“ uvedl pro I-Forum rektor Univerzity Karlovy prof. Václav Hampl. Z celkového počtu 75 vysokých škol by požadavky na čerpání prostředků programu Excelence splňovalo 11 českých vysokých škol.


Doktorandské školy

Zástupkyně Německé výzkumné společnosti Dr. Beate Konze-Thomas vyzvala během diskuse zúčastněné, aby pomohli změnit klesající trend počtu českých doktorandských kolegií spolupracujících s německými. Německá výzkumná společnost, jež tato mezinárodní doktorandská kolegia podporuje, uvítá informace, které změny by bylo potřeba udělat, aby bylo možné podporu využívat častěji. Podle jejího názoru má spolupráce Německa s Českou republikou velký význam a není možné spolupracovat pouze s Čínou.

Otázku, proč nevzniklo v České republice více doktorandských škol, představitelé různých institucí v diskusi nezodpověděli. Posluchači se dozvěděli, že ovšem existují iniciativy, které jsou vykročením tímto směrem.

„Nedostatečná podpora mladých vědců je tradice, se kterou jsme se museli vypořádat i v Německu. Takzvaná geritokracie se snaží etablovaným dát další možnosti výzkumu, protože tam si můžete být jisti, že z toho pravděpodobně něco vznikne. U mladých vědců to ještě nevíte, ale o to více se to vyplatí, protože často budete velmi mile překvapeni. Myslím si, že podpora mladých vědců je metoda, jak postupovat na cestě k vysoké kvalitě vědy a výzkumu, “ uvedla Dr. Beate Konze-Thomas pro náš časopis.

„Excelence vědy je jako trávník, musíte jej zalévat a stříhat, ale musíte to dělat tři sta let, aby vypadal jako ten anglický.“ prof. Milan Elleder

Za jednu z překážek excelence v České republice označil rektor UK prof. Václav Hampl platové podmínky vědeckých pracovníků. Ty neumožňují ve větší míře najímat odborníky ze světa, přičemž nejde o přilákání několika málo mezinárodních hvězd, ale o šíření základny.  Dalším faktorem, který podle rektora UK může ohrozit excelenci české vědy, přináší evropské strukturální fondy. Vzhledem k nedostatečně aktivní politice státu při podporování vědy a výzkumu totiž mohou strukturální fondy ohrozit již stávající místa excelence.

Iniciativa excelence na podporu vědy a výzkumu na německých vysokých školách

přednáší Dr. Beate KONZE-THOMAS Německá výzkumná společnost (DFG)

Pozvání k účasti v pódiové diskusi přijali

prof. Ing. Jiří DRAHOŠ, DrSc., dr. h. c.

předseda Akademie věd ČR

prof. RNDr. Václav HAMPL, DrSc.

rektor Univerzity Karlovy v Praze, předseda české konference rektoru?

prof. Ing. Ivan WILHELM, CSc.

náměstek ministra pro výzkum a vysoké školství, MŠMT

dr. Detlef SCHRÖDER, Ph.D.

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Moderoval:

doc. RNDr. Jan KONVALINKA, CSc.

Učená společnost České republiky
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.