Oslavy 800. výročí narození sv. Anežky České jsou v plném proudu


22. 11. 2011, autor: Lucie Kettnerová, rubrika: i-Forum informuje

Mezinárodní konference uspořádaná u příležitosti osmistého výročí narození sv. Anežky České byla dnes slavnostně zahájena v kostele sv. Vojtěcha při Katolické teologické fakultě UK. Během třídenního maratonu přednášek vystoupí téměř 30 odborníků převážně z českého akademického prostředí, ale i z Rakouska, Maďarska, Německa či Polska. Konference vyvrcholí ve čtvrtek 24. listopadu vernisáží výstavy Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice, která bude pro návštěvníky zpřístupněna v Anežském klášteře až do 25. března 2012.

Ještě během loňského roku nebylo jasné, zda se konferenci k poctě sv. Anežky České podaří vůbec uspořádat, jak podotkl prof. PhDr. Petr Piťha, CSc. Za výrazného přičinění Katolické teologické fakulty UK se to nakonec zdařilo a současně se povedlo pro účast získat 30 odborníků z oblasti teologie, historie, dějin umění a medicíny. Záštitu nad konferencí přijali ThLic. Dominik Duka OP, arcibiskup pražský a primas český, prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., rektor Univerzity Karlovy, ThLic. Prokop Brož, Th.D., děkan Katolické teologické fakulty UK, prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, děkan 1. lékařské fakulty UK, a PharmDr. Mgr. Josef Šedivý O. Cr., velmistr a generál Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou.

Slavnostní zahájení proběhlo ve zcela zaplněném kostele sv. Vojtěcha v úterý 22. listopadu. „V každém čase proměn je důležitý hodnotový rámec, ve kterém lidé nacházejí nějaké zakořenění a ukotvení. Právě v tomto nám může být svatá Anežka krásným vzorem, můžeme ji mít stále na očích jako něco, co v proměnách času nestárne. Na naší Katolické teologické fakultě můžeme vyzdvihnout její křesťanský profil, a proto snad je dobré, že tato konference se odehrává v těchto prostorách,“ prohlásil v úvodu děkan ThLic. Prokop Brož, Th.D.

Rektora Univerzity Karlovy prof. RNDr. Václava Hampla, DrSc., který byl v době konání konference v zahraničí, zastoupil prorektor pro vnější vztahy doc. PhDr. Michal Šobr, CSc., a jménem rektora všechny přítomné pozdravil a pronesl proslov, v němž upozornil na historické propojení sv. Anežky a Univerzity Karlovy. „Univerzita Karlova sice v Anežčině době ještě neexistovala, s jejím duchovním a kulturním dědictvím a se založenými institucemi je však neoddělitelně spojena. Mnoho příkladů nám připomíná, že jí věnovaná mezinárodní konference se také odbývá na Anežčině domácí půdě,“ zmínil mimo jiné prorektor Šobr.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.