Češi mají morální odpovědnost pomáhat lidem v totalitních režimech, řekl dalajlama


11. 12. 2011; autor: Lucie Kettnerová; rubrika: i-Forum informuje

Zcela zaplněná aula Filozofické fakulty UK přivítala v neděli 11. prosince krátce po 10. hodině Jeho Svatost dalajlamu. Nejvyšší duchovní představitel Tibetu přicestoval do Prahy na pozvání Václava Havla a Nadace Forum 2000 a účastnil se debatního kulatého stolu nazvaného Rok od prázdné židle v Oslu.  Dalajlamu a další účastníky diskuze přivítali na půdě Filozofické fakulty její děkan doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D., a rektor Univerzity Karlovy prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

Setkání se zaměřilo na současný stav demokracie a lidských práv v Asii a mj. se snažilo odpovědět na otázky, jaké jsou další perspektivy a jak by se k těmto otázkám mělo postavit mezinárodní společenství.

Za nemocného Václava Havla vystoupil ředitel Nadace Forum 2000 Oldřich Černý a jménem bývalého prezidenta přítomné krátké pozdravil. Dalšími diskutujícími byli Jianli Yang, disident, prezident a zakladatel Iniciativ pro Čínu, Stéphane Hessel, diplomat a spoluautor Všeobecné deklarace lidských práv, Bernard Kouchner, bývalý ministr Francie pro zahraniční a evropské záležitosti, a Shirin Ebadi, právnička a nositelka Nobelovy ceny míru.

Jako první k mikrofonu přistoupil Jeho Svatost dalajlama, který vyjádřil potěšení nad tím, že mohl opět přijet do České republiky a setkat se tu s přáteli. „Právě vy máte morální odpovědnost pomáhat lidem v totalitních režimech, protože s bojem proti němu máte svoje zkušenosti,“ připomněl přítomným. Zároveň překvapeným posluchačům řekl, že není proti socialismu ani marxismu. Jako buddhistický mnich je v otázkách sociální ekonomie pro rovnoměrnější rozdělení bohatství. „Rozhodně ale nejsem leninista,“ upozornil dalajlama.

Tématem, jemuž se věnovali všichni řečníci, byla současná situace v Číně. Podle dalajlamy musí nejprve proběhnout velká politická reforma, aby došlo k nějaké změně. Jak ale řekl Jianli Yang, o tu však příliš nestojí ekonomickými výhodami zkorumpovaná většina intelektuální elity země, která má zájem na udržení stávající situace.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.