V soutěži Věda je krásná zvítězil Ondřej Šebesta


15. 12. 2011; autor: Helena Stinglová, rubrika: i-Forum informuje

S fotografií United Cells of Arabidopsis se stal absolutním vítězem třetího ročníku soutěže Věda je krásná Mgr. Ondřej Šebesta z katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty.

Šebesta soutěžil v kategorii Vědecká mikrofotografie. Na svém snímku zachytil systém mikrotubulů v povrchových buňkách děložního lístku byliny huseníčku (Arabidopsis Thaliana).

Systém mikrotubulů v povrchových buňkách děložního lístku Huseníčku (Arabidopsis Thaliana). Barevná škála indikuje hloubku v sérii optických řezů z konfokálního mikroskopu ve výsledné projekci. Rozeznatelné jsou jednotlivé průduchy s charakteristickým uspořádáním cytoskeletu a chloroplastů. Tubulin je značen GFP (Green Fluorescence Protein), chloroplasty detekovány pomocí jejich silné autofluorescence.

Slavnostnímu vyhlášení vítězů soutěže ve středu 14. prosince předcházelo zahájení vernisáže nejlepších prací v Křížové chodbě Karolina. Výstavu uvedl rektor UK prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc. „Touto výstavou vycházíme z Přírodovědecké fakulty do širšího pole celé univerzity. Jsem rád, že výstava tady je,“ usmíval se rektor.

Při práci studentů a pracovníků Univerzity Karlovy často vznikají nejen důležité vědecké objevy, ale i umělecky hodnotná díla. Ocenit i estetiku vědecké práce je právě smyslem soutěže Věda je krásná, kterou Přírodovědecká fakulta začala pořádat v roce 2009.

„Generátorem dobrých nápadů u nás na fakultě je pan proděkan Černý, který tuto akci vymyslel,“ upozornil děkan fakulty prof. RNDr. Bohuslav Gaš, CSc., a s úsměvem dodal, že je důležité hodnotit nejenom vědecké výsledky, ale i ty estetické.

Soutěže se mohou zúčastnit studenti a zaměstnanci všech fakult univerzity. „Přihlásilo se nám dvě stě osmdesát jedna prací ze sedmi fakult Univerzity Karlovy. Je to skutečně veliké číslo,“ zdůraznila mluvčí fakulty Alexandra Hroncová.

Viktor Sýkora z 1. LF UK (vlevo) přijímá gratulace od porotce souteže Martina Černého

Soutěží se ve čtyřech kategoriích: Vědecká mikrofotografie, Vědecká fotografie, Vědecká ilustrace a Virtuální příroda. Nejlepší práce vybírala šestičlenná porota,v níž usedli zpěvák Dan Bárta, loňský vítěz soutěže a zástupce Přírodovědecké fakulty Martin Černý, zástupce firmy Olympus Ivo Lukeš, zoolog a mikrofotograf přírody Pavel Krásenský, fyzik a fotograf Jan Valenta a mikrofotograf František Weyda.

„Sbírali jsme fotografie prostřednictvím internetu. Vše bylo anonymní, i pro nás bylo překvapení, kdo vlastně zvítězil,“ řekl Martin Černý.

Po zahájení vernisáže proběhlo ve Velké aule Karolina slavnostní vyhlášení vítězů soutěže a následoval předvánoční koncert Přírodovědecké fakulty. Nejlepší snímky si budou moci zájemci prohlédnout v Křížové chodbě Karolina až do 14. ledna příštího roku.

Vítězové soutěže Věda je krásná 2011

 • Absolutním vítěz: United Cells of Arabidopsis, Ondřej Šebesta (PřF UK)

 • Vědecká mikrofotografie:

  1.– 2. místo: Štírek a Hlaváč, Viktor Sýkora (1. LF UK)

  2. místo: Krajka, Hana Ditterová (PřF UK)

 • Vědecká fotografie:

  1. místo – nebylo uděleno

  2. místo –  Wardit, Roman Zaremba (LF Plzeň UK)

  3. místo – Kuře, Viktor Sýkora (1. LF UK)

 • Vědecká ilustrace:

  1. místo – Tukan pestrý, Karel Cettl (PřF UK)

  2. místo – Genesis Vitae, Alexandra Švrčková (FaF Hradec Králové, UK)

  3. místo – Ostříž rudoprsý, Silvie Lišková (PřF UK)

 • Virtuální příroda:

  1. místo – Mandelbulb, Ondřej Karlík (MFF UK)

  2. místo – Anatomie lasturnatky, Libor Mořkovský (PřF UK)

  3. místo - Vlnové funkce, Filip Uhlík (PřF UK)

 • Divácká soutěž:

  Suchomilka, Jakub Kadlec (PřF UK)
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.