Centrum vizuální historie slaví dva roky. Slouží nejvíce pedagogům a badatelům

30. ledna 2012

30. 1. 2012; autor: Lucie Kettnerová; rubrika: i-Forum informuje

Centrum vizuální historie Malach při Matematicko-fyzikální fakultě UK oslavilo v pátek 27. ledna druhé narozeniny. A slavilo se pracovně – seminářem pro školy, muzea, neziskové i státní organizace, jejichž pracovníci mohou archiv sami využívat nebo o něm informovat další zájemce. Setkání se uskutečnilo v budově MFF UK na Malostranském náměstí, kde se nachází jediný přístupový bod k Archivu vizuální historie Institutu Nadace šoa v České republice.

Rozsáhlý archiv je ve fakultní knihovně k dispozici on-line na šesti pracovních stanicích. K jeho uživatelům patří nejčastěji vysokoškolští studenti v rámci svých diplomových nebo disertačních prací (35 %) a pedagogové a badatelé (37 %), následováni novináři, filmaři či spisovateli (17 %). Zbytek tvoří lidé, které k vyhledávání v archivu vedou osobní důvody, například si chtějí vyslechnout příběh svých příbuzných.

V současnosti existuje na světě už třicet přístupových míst k plnému archivu. Na MFF UK je k dispozici přibližně 2000 rozhovorů v češtině, polštině a slovenštině pro okamžité přehrání, ostatní nahrávky se stahují z USA. „I když máme spojení s Kalifornií přes speciální linku, trvá přenos přibližně pět minut, protože jednotlivé dokumenty jsou opravdu velké,“ řekl prof. RNDr. Jan Hajič, Dr., z Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF (ÚFAL).

I když by mnoho zájemců uvítalo přístup k archivu přes internet, není to zatím možné. „Když se před třinácti lety archiv vytvářel, nikdo neodhadl, jak rychle se bude internet vyvíjet, takže systém nebyl pro tuto technologii vůbec koncipován,“ vysvětlil profesor Hajič.

Archiv obsahuje 11 600 hodin videonahrávek. Kdyby si je některý badatel chtěl všechny prohlédnout, trvalo by mu to při osmihodinové pracovní době plných 72 let. Proto je nezbytné využívat vyhledávání podle klíčových slov. Nový systém fulltextového vyhledávání v mluvené řeči představili na semináři kolegové z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, kteří se ve spolupráci s ÚFAL na projektu Malach od počátku podíleli.

Podle koordinátora projektu Mgr. Jakuba Mlynáře jsou na rok 2012 pro zájemce připraveny další workshopy a semináře pro pedagogy a vzdělávací programy pro střední školy, naplánovaná je rovněž konference, na níž by si studenti pracující s archivem mohli vyměnit své zkušenosti.

Centrum Malach je otevřeno návštěvám skupin i jednotlivců - badatelů, pedagogů, studentů a nejširší veřejnosti. K dispozici je 52 000 digitalizovaných filmových svědectví přeživších a svědků holocaustu, což z Archivu vizuální historie činí jeden z největších souborů historického audiovizuálního materiálu svého druhu na světě. Naprostá většina těchto svědectví byla katalogizována, indexována a digitalizována, aby je bylo možné pomocí archivu prohledávat a sledovat.

Další články k tématu:

Projekt Malach dokončen. Archiv nahrávek zpřístupní knihovna MFF UK

Centrum Malach zažívá zatěžkávací zkoušku. Čeká ho pět měsíců testovacího provozu

Centrum vizuální historie Malach: brána k 52 000 lidských osudů

Do Centra Malach začínají proudit návštěvníci

Centrum vizuální historie Malach oslavilo 1. narozeniny

Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.