30. ledna 2012

K čemu jsou dobré školy

30.1.2012    Právo    Strana 6    Publicistika, autor:  Jan Keller       


Česká republika si může nárokovat zápis do knihy rekordů.


Jsme určitě jediná země na světě, jejíž ministr školství netuší, k čemu jsou dobré vysoké školy.


            Ve večerních televizních zprávách 23. ledna se dopustil tohoto výroku: „Dneska paní prodavačka v Kauflandu u pokladny ze svých daní platí vysokoškolákům sedm let studia. Dneska rodina, která má tři děti a nemá jediného vysokoškoláka, ze svých daní platí sedm let studia. Dneska klempíř, který se vyučí, platí ze svých daní sedm let vysokoškolákům.“ Dobeš považuje takový systém za hluboce asociální a navrhuje zavést školné. Ponechme stranou, že Josef Dobeš neví, že sedm let u nás zdarma studovat nelze. Ministr školství jistě nemůže vědět o školách všechno. Hrozné je, že v podstatě prohlásil, že vysokoškoláci jsou pro zbytek národa zbyteční. Ještě mohl dodat, že středoškoláci jsou zbyteční pro lidi se základním vzděláním.


            Vůbec si nevšiml, že všichni lidé čas od času používají služeb profesionálů, aniž by za ně platili plnou cenu. Paní prodavačka chodí občas k ženskému lékaři, matka tří dětí posílá své ratolesti učitelům do školy, mistr pokrývač by bez architektů neměl co pokrývat. Ministr Dobeš to možná neví, ale dokonce i vězeňští psychologové jsou za svou práci placeni tím způsobem, že se na ně skládá celá společnost. Včetně lidí, kteří se v životě neocitnou ve vězení.


            Pan ministr považuje současný systém za asociální. Docela mu uniklo, že vysokoškolák platí vyšší daně než paní u pokladny a že svými vyššími odvody přispívá třeba na mateřskou matkám se třemi dětmi. Není tak trochu asociální, aby vysokoškoláci platili formou školného jakousi zálohu za to, že budou moci státu celoživotně odvádět vyšší daně než lidé se základním vzděláním? Ministru Dobešovi ovšem nejde o sociální spravedlnost. To by totiž musel spolu se zavedením školného okamžitě navrhnout, aby byly prodavačce a pokrývači sníženy daně o částku, kterou přestali vyplácet na vysokoškoláky. Nic takového ho ani nenapadne. Nebylo by to ostatně dost dobře možné. Prodavačka i pokrývač se totiž budou po zavedení jeho reformy muset skládat na úroky ze studentských půjček. Přestanou platit českým školám, které vláda stále více škrtí, a začnou platit pobočkám cizích bank.


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.