Reakce rektora prof. Václava Hampla pro server českápozice.cz


5. 4. 2012; autor: Lucie Kettnerová; rubrika: Věda na UK

Unikátní výstavu s množstvím dosud nezveřejněných materiálů připravila u příležitosti výročí rozdělení Karlo-Ferdinandovy univerzity Filozofická fakulta UK ve spolupráci s Právnickou fakultou UK a dalšími institucemi. Příprava expozice nazvané Cesty filozofie a práva 1882–2012 trvala více než rok, návštěvníkům je zdarma otevřena v prostorách Křížové chodby Karolina až do 13. května. Více informací o výstavě i-Foru prozradila její kurátorka Mgr. Karolína Chundelová z Filozofické fakulty UK.

Projekt vznikl ve spolupráci s Ústavem dějin Univerzity Karlovy a archivem Univerzity Karlovy a Národním technickým muzeem a mapuje počátky budov dvou prvních fakult, které se konstituovaly po rozdělení Karlo-Ferdinandovy univerzity v roce 1882, tedy fakulty právnické a filozofické. „Lékařská fakulta české univerzity vznikla o rok později a teprve v roce 1891 dotvořila čtveřici fakulta teologická,“ podotýká Karolína Chundelová.

Expozici kurátorka rozdělila do několika samostatných částí. „Úvodní část se věnuje rozdělení univerzity, vysvětlení samotného aktu a jeho praktických dopadů, tedy dělení ústavů a seminářů nebo odchod pedagogů, a připomíná také významná jména tohoto období,“ popisuje.Druhá se část se zaměřuje na filozofickou fakultu a ukazuje původní prostor, na němž měla být fakulta vybudována. „Povedlo se nám například shromáždit málo známé fotografie z období asanace z přelomu 19. a 20. století,“ upřesňuje Karolína Chundelová. Expozice se snaží vytvořit jakýsi příběh stavby od výběru architektů přes návrh stavby až po vlastní realizaci. „Snažili jsme se také o vyvážený přehled osobností, jejichž jména jsou s fakultou spojena. Proto jsme nevynechali ani Zdeňka Nejedlého nebo Jana Mukařovského.“ Obdobně je stavebně-historický vývoj zachycen také u právnické fakulty v další části výstavy.

„Díky spolupráci s Národním technickým muzeem se podařilo zajistit unikátní třírozměrné modely, například sádrové modely budov obou fakult i sádrové modely nerealizované sochařské výzdoby z průčelí budovy filozofické fakulty. Originální model filozofické fakulty z 20. let minulého století snad ještě nebyl nikdy vystavován a považujeme ho tak trochu za náš objev,“ zdůrazňuje Karolína Chundelová.

Výstavu uzavírá tvoří panel Quo vadis universitas? / Quo vaditis facultates?, který je netradičně pojat jako velký psací stůl s rozloženými texty, fotografiemi a plány, jež zachycují jak současnou tvář obou fakult, tak i změny, ke kterým v životě fakult dochází v souvislosti s rostoucími nároky na materiální i prostorové zabezpečení vysokoškolského studia.

I když se organizátoři museli vyrovnávat s atypickými prostory Křížové chodby v Karolinu, rozhodli se zařadit do expozice i vitrínu s materiály z archivu UK a Archivu Jana Patočky, která představuje reprodukce dokumentů o Janu Patočkovi, například žádost o udělení docentury nebo dokumenty o jeho vynuceném odchodu z fakulty. „Celou expozici uzavírá audiovizuální smyčka, v níž hovoří současné vědecké a pedagogické osobnosti obou fakult na téma Role univerzity/fakulty ve společnosti. Za naši fakultu odpovídají profesoři Verner, Hilský a Halík, děkan Michal Stehlík a předseda Akademického senátu doktor Chromý. Za právnickou fakultu hovoří děkan Gerloch, doktor Staša, profesoři Pavlíček a Malý a proděkanka Štangová,“ vyjmenovává Karolína Chundelová. Promluvy byly natáčeny v současných interiérech obou fakult, které nejsou veřejnost vždy běžně přístupné.

„Naší snahou bylo ukázat nejen vývoj dvou fakultních budov během jednoho století. Vztahujeme se k rozdělení univerzity v roce 1882 a snažíme se nahlížet na osudy akademické obce a jejích konkrétních osobností. A tím by měla tato výstava poukázat především na širší kontext nezastupitelné role univerzity ve společnosti, “ uzavírá Karolína Chundelová svůj pohled na výstavní projekt Cesty filozofie a práva 1882–2012.

Co ještě na výstavě uvidíte

V archivu Národního technického muzea se podařilo objevit originál pozvánky na otevření budovy filozofické fakulty v létě roku 1930. Nelehké bylo sehnat fotografii architekta Josefa Sakaře. Nakonec ji Karolína Chundelová dohledala v evidenci policejního ředitelství, kde byla založena v souvislosti s vystavením Sakařova cestovního pasu.

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.