Dva čestné doktoráty Univerzity Karlovy putují do Německa


23. 4. 2012; autor: Helena Stinglová; rubrika: i-Forum informuje

Nejen tóny české a studentské, ale i německé hymny zněly v pondělí 23. dubna Velkou aulou Karolina. Univerzita Karlova totiž vyznamenala dva vynikající vědce ze Spolkové republiky Německo čestnými doktoráty lékařských věd. Pro diplomy si přišli biochemik prof. dr. rer. nat. Hans-Joachim Gabius a jeden z nejvýznamnějších evropských odborníků na nefrologii prof. Christoph Wanner, M.D.

Profesor Hans-Joachim Gabius je vedoucím katedry fyziologické chemie na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově. Od osmdesátých let se věnuje detekci a charakterizaci savčích lektinů se speciálním důrazem na biomedicínské využití. Jeho práce velkou měrou přispěla k výzkumu nádorových onemocnění. Od roku 1994 profesor Gabius spolupracuje s prof. MUDr. Karlem Smetanou, DrSc., z 1. lékařské fakulty UK.

„Vážím si toho, že s vámi mohu prožívat tyto nezapomenutelné a výjimečné chvíle,“ poděkoval po udělení čestného doktorátu profesor Gabius.

Zleva prof. Hans-Joachim Gabius a promotor prof. Karel Smetana.

Zleva prorektor prof. Jan Škrha, promotor prof. Vladimír Tesař, prof. Christoph Wanner a prorektor prof. Stanislav Štech.

Druhý čestný doktorát převzal profesor vnitřního lékařství na univerzitě ve Würzburgu Christoph Wanner, který je také hostujícím profesorem na Univerzitě Karlově. Profesor Wanner se zaměřuje na problematiku kardiovaskulárních rizikových faktorů u pacientů s chronickou renální insuficiencí, zejména na roli dyslipidemie, zánětu a hyperhydratace. Věnuje se také výzkumu genetických příčin nemocí ledvin.

„Když se budete dobře starat o své ledviny a svůj kardiovaskulární systém, pozitivně se to odrazí na celkové kvalitě vašeho zdraví i vašeho života,“ nezapomněl prof. Wanner na svůj obor ani při děkovném projevu. Na závěr vzpomněl také na svou maminku, která pocházela z Prahy.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.