26. dubna 2012

Začal s tím Diderot, dnes pokračují studenti Univerzity Karlovy na Wikipedii

26. 4. 2012; autor: Helena Stinglová; rubrika: Studenti

Někteří před ní varují, jiní na ni nedají dopustit. Wikipedie na internetu slouží lidem už celé jedno desetiletí a nyní se do tvorby jejích hesel zapojili i studenti Univerzity Karlovy prostřednictvím speciálního projektu.

„V jednotlivých zemích se rozvíjejí programy, které se snaží zapojit vysoké školy do psaní Wikipedie. První taková organizovaná snaha vznikla ve Spojených státech v rámci tzv. Wikipedia Education Program. Zhruba od roku 2010 se tak postupně rozjely univerzitní programy na prestižních školách – třeba na Berkeley nebo na Newyorské univerzitě. Od té doby se to lavinově šíří do dalších zemí, každá pobočka chce mít svůj education program,“ nastínil vznik projektu student molekulární biologie na Přírodovědecké fakultě UK a nadšený wikipedista Vojtěch Dostál, který pomáhá program prosadit na českých vysokých školách.

Právě i díky němu se jako první do projektu zapojila Přírodovědecká fakulta UK, jejíž studenti začali vytvářet encyklopedická hesla o imunologii a ochraně přírody a krajiny už v zimním semestru roku 2011. „Všichni studenti předmětů, jejichž vyučující projekt podpořili, dostali za úkol napsat článek na Wikipedii. Díky tomu se studenti naučili pracovat s literárními zdroji a osvojili si základní znalosti práce s internetovou encyklopedií. Dostali se také do kontaktu s jinými wikipedisty, což je důležité, protože se tak učí schopnosti spolupracovat a komunikovat,“ vysvětlil Dostál. „Chceme po studentech, aby pečlivě citovali. Řádková citace je technika, kterou budou potřebovat třeba i v bakalářských pracích, bude se jim hodit do života. Je dobré, když si zvyknou na to, že každá nezjevná informace by se měla v odborné práci ocitovat,“ zdůraznil.

Studenti pak za dobře odvedenou práci dostali bonusové body ke zkoušce nebo tím splnili podmínky pro získání zápočtu. V tomto semestru se do projektu vedle Přírodovědecké zapojily také třeba Pedagogická a Matematicko-fyzikální fakulta UK. A Vojtěch Dostál plánuje oslovit i další univerzitní pracoviště.

Wikipedie se zrodila v roce 2001 ve Spojených státech amerických, o rok později vznikla i její česká mutace. Dnes existuje už přes sto jazykových variací největší internetové encyklopedie, která kdy vznikla. Jen česká verze má v současnosti přes 220 tisíc hesel a také díky studentům Univerzity Karlovy přibývají další a další.

Řada lidí má však k encyklopedii výhrady kvůli tomu, že její hesla může vytvářet či přeměňovat kdokoliv bez jakéhokoliv editorského dohledu. Čtenář tak nemá nikdy jistotu, že informace, již z encyklopedie zjistil, je pravdivá. Právě proto se příznivci Wikipedie snaží najít cestu, kterou by kvalitu encyklopedie zvyšovali. Zapojení studentů do tvorby hesel je právě jednou z nich. „Encyklopedie nese dost velkou zodpovědnost. Stává se takovým ultimátním zdrojem vědění, ke kterému sahá většina lidí, když na internetu něco hledá. Dnes ji používají třeba už i novináři, studenti či vědci pro získání základní informace o daném problému. Samozřejmě ale neslouží pro to, aby se na ni odkazovalo v odborných textech,“ podotkl Vojtěch Dostál.

V poslední době wikipedistů ubývá. Podle některých odhadů je od psaní článků pro encyklopedii odlákávají sociální sítě, kde autoři tráví většinu svého času na internetu. Cílem projektu je tak nejen naučit studenty pracovat s primárními zdroji a přepracovávat je na dobře srozumitelná hesla, ale také přilákat nové pravidelné wikipedisty.

Sám Vojtěch Dostál má na kontě za poslední čtyři roky již na tisícovku vytvořených hesel především z oblasti molekulární biologie. „V době, kdy jsem začal, to bylo pole neorané. Teď už je tato oblast daleko více pokrytá. Mám dobrý pocit, že je to třeba i mou zásluhou,“ usmívá se wikipedista.Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.