19. června 2012

FilmFest MFF – zdařilý pokus, jak zlidštit vědu

19 6. 2012; autor: P.K.; rubrika: i-Forum informuje

Fyzika, to nejsou jen vzorečky. S fyzikou se dá hrát a může s ní být i legrace. Pro mnohé středoškoláky to zní jako protimluv, zvláště čtrnáct dní před vysvědčením. Exaktní důkaz, že fyzika, matematika a informatika nejsou nuda, přinesl FilmFest 2012. K oslavám 60. výročí svého založení jej ve dnech 15. a 16. června uspořádala Matematicko-fyzikální fakulta UK.

Salvy smíchu v posluchárnách, učebny plné studentů základních a středních škol a nekonečné diskuse o zhlédnutých filmech znějící atriem a chodbami. Organizátorům FilmFestu se podařilo proměnit seriózní vědecké pracoviště nejvýkonnější vědecké instituce v ČR v typicky festivalový prostor. „Když se o akci začínalo uvažovat, zdaleka jsme netušili, jaké ohlasy bude mít,“ uvedl před zaplněnou posluchárnou při zahájení děkan MFF prof. Zdeněk Němeček.

„Festival na MFF je myslím správná cesta, jak zlidštit vědu. Člověk musí být nejprve odborník a teprve pak může dělat popularizaci vědy,“ vysvětlil svůj postoj k často kritizované popularizaci vědy pořadatel úspěšného festivalu Martin Vlach. Opakování filmové přehlídky plánuje nejprve za dva tři roky, tak aby bylo možné prezentovat zajímavé filmy, o které je na středních školách zájem.

Do soutěže se přihlásilo 174 autorů a odborná porota vybrala 73 snímků z 46 institutů. Porota, kterou tvořili vědci, filmoví producenti a odborníci, hodnotila jak vědeckou správnost, tak zábavnost soutěžních snímků. Jejich již tak nelehkou roli ztížila žánrová různost přihlášených filmů – soutěžily snímky animované, hrané, ale i časosběrné.

A právě časosběrný dokument Maglev, studentů Gymnázia V.B.T. ve Slaném získal Cenu za nejlepší snímek. Film dokumentuje nadšence z gymnázia, kteří se od experimentů s tekutým dusíkem dostali přes zkoušky supravodivosti k sestavování vlastního maglevu.

Investigativní žurnalistika může být napínavá jako detektivka. Zvláště pokud jde o hledání důkazů o takové osobnosti, jako byl Adalbert Einstein. Film Reportéři GVP (Gymnázium Na Vítězné pláni) přinášející důkazy o skutečném autorovi románu Osudy dobrého vojáka Švejka získal Cenu čtenářů serveru Technet.cz. Jak studenti uvedli, při jeho přípravě se inspirovali pořadem Reportéři ČT.

Diváckou cenu za film Blbec a Fyzik si na Základní školu v Ivanovicích na Hané odváží autorská trojice žákyň deváté třídy. Devítiminutový film podle dívek vznikl údajně trochu z nudy. V případě informatiky je na základní škole snadné dosáhnout stropu školního vzdělávacího programu, a aby se autorky školní televize nenudily, začaly se pod vedením učitele informatiky a zástupce ředitele školy Petra Jordána v kroužku více věnovat zpracování obrazu a videa.

„Festival je organizačně perfektně zvládnutý, stejně tak prezentace akce. Doufám, že to nebude poslední záchvěv v tomto směru,“ vyjádřil přání všech zúčastněných diváků Petr Jordán.

Udělené ceny:

CENA ČTENÁŘŮ TECHNET.CZ


Reportéři GVP

Jan Brandejs a kolektiv

Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha

DIVÁCKÁ CENA


Blbec a Fyzik

Nikola Hanáčková a Nikola Štěrbová

ZŠ Ivanovice na Hané

CENA ZA NEJLEPŠÍ SNÍMEK


Projekt Maglev

Kolektiv autorů – Laborky.cz

Gymnáziu V.B.T. ve Slaném


Projekt Běh bažinou

Kolektiv autorů – Laborky.cz

Gymnáziu V.B.T. ve Slaném

CENA PRO MLADÉ VĚDÁTORY


Hejblata – fyzika v akci

Jan Votava, Kateřina Lipertová a kolektiv

Církevní gymnázium, Plzeň


Mikrovlny

Alžběta Rohová a kolektiv

Gymnázium Jakuba Škody, Přerov

CENA POROTY


Otto Wichterle

Zuzana Bahulová

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně – Fakulta multimediálních komunikací


Brick

Lubor Zelinka a Ján Slašťan

VOŠG, Jihlava

CENA ZA AUTORSKÝ PŘÍNOS


Mravenec jede na festival

Hanus Koblížek

soukromá osoba, Stránčice


Magdeburské polokoule

Václav Ridl a kolektiv

Gymnázium, Polička


Více o FilmFestu: Události a komentáře na ČT

Tisková zpráva: 1. ročník MFF UK FilmFestu 2012 skončil. Vrcholem festivalu byla debata s odborníky a ocenění vítězůVelikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.