Světoví fyzici z Cambridge a Mnichova se stali čestnými doktory UK

26. 6. 2012; autor: P. K.; rubrika: i-Forum informuje

Univerzita Karlova projevila uznání a úctu světověproslulým fyzikům - profesoru Donaldu Lynden-Bellovi z Univerzity of Cambridge a profesoru Wolfgangu Domckemu z Technické Univerzity v Mnichově. Ve Velké aule Karolina převzali včera z rukou promotorů čestné vědecké hodnosti doktora honoris causa.

Slavnostnímu udílení doktorátů ve Velké aule Karolina přihlíželi představitelé veřejného života spolu se zástupci diplomatického sboru, zástupci vysokých škol a účastníky konference. Oceněné fyziky představil publiku děkan Matematicko-fyzikální fakulty profesor Zdeněk Němeček. Oba čestní doktoři se ve svých proslovech vyzdvihli význam spolupráce s českými kolegy pro jejich vědeckou činnost.

Profesor Wolfgang Domcke je významnou vědeckou a pedagogickou osobností v oblasti teoretické atomové a molekulární fyziky. Je autorem mnoha průkopnických prací. V roce 2008 získal prestižní Koperníkovu cenu (společně s A. L. Sobolewskim) za příspěvek k pochopení molekulárního mechanizmu fotostability života. Profesor Domcke významným způsobem přispěl k rozvoji teoretické fyziky na Univerzitě Karlově.

Profesor Domcke během své bohaté vědecké kariéry například vypracoval nelokální rezonanční model umožňující výpočet neelastických a reakčních srážek elektronů s molekulami. Ve spolupráci s českými vědci vysvětlili původ výrazných prahových efektů ve srážkách elektronů s halogenovodíky. Jeho práce přispěly také ke změně chápání nezářivých rozpadových procesů a fotochemické dynamiky.


Profesor Donald Lynden-Bell, FRS je autorem teorie kvazarů jako akrečních disků kolem gigantických černých děr. Správně předpověděl, že takové černé díry jsou v jádrech většiny velkých galaxií. Spolu s profesorem Maartenem Schmidtem dostal v roce 2008 Kavliho cenu za astrofyziku za fundamentální příspěvky k pochopení podstaty kvazarů.

Profesor Lenden-Bell se stal prvním ředitelem Institute of Astronomy na University of Cambridge. Od roku 2001 je zde emeritním profesorem. Jeho výzkum se týkal dynamiky, statistické mechaniky, relativity, mechaniky kapalin a magnetohydrodynamiky a jejich aplikací v astronomii. Vytvořil příklady systémů, které se stávají teplejšími, když je ochlazujeme, tj. takových, které maji záporné specifické teplo; a ukázal, kde jsou skryty nedostatečné předpoklady v “důkazu”, že toto nemůže nastat.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.