19. února 2004

Studentské slevy ve Velké Británii


Studenti ve Velké Británii mají ve srovnání s kteroukoli jinou mně známou zemí opravdu těžký život. Vedle extrémně vysokých životních nákladů (především na ubytování, dopravu a další služby), nezanedbatelných poplatků za studium (1500 liber, v budoucnu až 3000 liber, tj. 70 až 140 tisíc Kč) a neúměrně nízkých platů pro vydělávající studenty k tomu také přispívá velmi omezená nabídka studentských slev.


Studentské slevy na knihy, jaké známe např. z pražských knihkupectví Fišer, prakticky neexistují. Výjimečně některé knihkupectví vyhlásí krátkodobou „akci“ (např. slevu pro studenty až o 20 procent), ovšem obvykle pouze v době, kdy se knihkupci pouze zbavují neprodaných titulů. I po takové slevě však knihy zůstávají s výjimkou klasické literatury od nakladatelství Penguin extrémně drahé (paperback obvykle 15 až 25 liber, tj. 720 až 1200 Kč).


Slevy na dopravu od 10 do 30 procent jsou k dispozici pouze pro studenty britských škol a jejich získání je administrativně náročné a nákladné. Každý dopravce (železnice, dálkové autobusy, MHD) požaduje potvrzení o studiu na britské škole a vystavuje zvláštní průkaz. Za vystavení průkazu se platí roční poplatek (londýnská MHD 5 liber, tj. 240 Kč; meziměstské autobusy 10 liber, tj. 480 Kč; železnice 18 liber, tj. 860 Kč), takže investice je návratná pouze pro studenty cestující pravidelně. Slevu navíc často nelze uplatnit na spojích v době dopravní špičky či u konkurujících dopravců. Jedna jízda londýnským metrem stojí podle počtu zón 2 až 5 liber (100 až 240 Kč) a zpáteční jízdenka na vlak či autobus při cestě do 150 km vzdáleného města stojí 20 až 50 liber (960 až 2400 Kč), ve špičce však i několikanásobně víc.


Získat studentskou slevu na kulturní akci (divadlo, koncert atd.) lze obvykle pouze půl hodiny před představením, pokud není vyprodáno. I se slevou však lístek stojí 10 až 25 liber (480 až 1200 Kč). Mnohé instituce (dle mé vlastní zkušenosti například Královská opera v Londýně) navíc studentské slevy neposkytují vůbec, a ceny mnohých kulturních aktivit se tak stávají pro drtivou většinu populace naprosto nedosažitelné.


Jediným místem, kde britský student získá bez komplikací slevu, je jeho vlastní univerzita. University College London sice nemá vlastní knihkupectví, ale má např. vlastní divadlo, posilovnu a malý plavecký bazén. Ceny za návštěvu těchto zařízení se potom pohybují od 4 do 10 liber (190 až 480 Kč), ovšem jejich kvalita a dostupnost je alespoň v případě UCL často výrazně pod úrovní toho, na co jsme za zlomek ceny zvyklí v České republice.


Zahraniční studenti přijíždějící do Británie pouze jako turisté mohou tedy svoje studentské karty ISIC klidně nechat doma. Jediným místem, kde může britský či zahraniční student snadno užít něco kultury, je muzeum. Vstup do všech státních muzeí a galerií je zdarma – někdejší imperiální mocnost si tak kompenzuje špatné svědomí z toho, že velkou část exponátů jednoduše nakradla.




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.