24. července 2012

Studenti UK napsali jen v průběhu jara přes sto nových hesel pro Wikipedii

24. 7. 2012; autor: red.; rubrika: Studenti

Internetová encyklopedie Wikipedie v posledních letech navázala úzkou spolupráci s vysokými školami. V České republice mezi nimi hraje prim právě Univerzita Karlova. Její studenti letos napsali pro Wikipedii již 117 nových článků. Počet hesel v anglické verzi encyklopedie nedávno přesáhl čtyři miliony, česká jazyková verze jich má zatím jen asi 230 tisíc, i tak je již nyní největší česky psanou encyklopedií všech dob.

„Učitelé místo semestrální práce dají svým studentům za úkol napsat encyklopedické heslo na Wikipedii,“ vysvětluje princip projektu Vojtěch Dostál, jeden z wikipedistů, kteří spolupráci koordinují. „Sám jsem studentem vysoké školy, a nezamlouvá se mi představa, že mé seminární práce po přečtení a oznámkování končí v šuplíku učitele. Psát encyklopedii je neokoukané, někdy to může být náročnější, ale o to více je to užitečné – vaše články si budou na internetu číst v některých případech třeba i stovky lidí denně,“ doplňuje Dostál.

Wikipedisté spočítali, že letos studenti Univerzity Karlovy napsali 117 nových článků. Celá polovina z nich pochází z dílny studentů histologie-cytologie, který na Přírodovědecké fakultě UK vyučuje doc. RNDr. Jan Černý, Ph.D.

Vznikly tak články o různých strukturách, které na lidském těle bez mikroskopu neuvidíme, jako je pohárková buňka, vlasová cibulka nebo třeba spermatocyt. Vojtěch Dostál k tomu podotýká: „Až nás překvapilo, kolik toho někteří studenti napsali. Někteří podlehli kouzlu Wikipedie natolik, že postupně napsali třeba šest článků.“ Několik dalších, velmi kvalitních článků sepsali imunologové, studenti RNDr. Mgr. Karla Drbala, Ph.D., na stejné fakultě. Navíc své články vzápětí přeložili pro anglickou Wikipedii, což znásobilo počet čtenářů, kteří jejich články budou moci využívat.

Dalších 44 článků na Wikipedii zpracovali studenti PhDr. Petra Novotného z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Ti se letos zaměřili na zanedbané články o rostlinách. Díky těmto budoucím učitelům tak na české Wikipedii nechybí kvalitní článek třeba o kopretině bílé nebo o ovsu setém. Petr Novotný k tomu říká: „Vedle seznámení studentů s procesem vzniku hesla na Wikipedii přispívá tento projekt k plnění základní odpovědnosti každé odborné komunity – poskytnout kvalitní a dostupné informace všem potenciálním zájemcům.“

V příštím školním roce bude spolupráce pokračovat a zástupci české Wikipedie doufají, že se zapojí i další pražské fakulty. Všichni učitelé jsou vítáni a jejich studentům bude dopřána mimořádná péče ze strany wikipedistů, kteří se postarají o to, aby se v neznámém vnitřním světě internetové encyklopedie neztratili.

Začal s tím Diderot, dnes pokračují studenti Univerzity Karlovy na Wikipedii


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.