30. srpna 2012

Přírodovědecká fakulta otevře v centru Prahy netradiční školku

30. 8. 2012; autor: Helena Stinglová; rubrika: i-Forum informuje

Ráno nakrmit a pochovat králíčky, odpoledne sbírat jahůdky a rybíz. I to čeká malé svěřence přírodovědné školky, kterou díky penězům z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR a rozpočtu hlavního města Prahy v rámci operačního programu Praha Adaptabilita otevírá na jaře příštího roku Přírodovědecká fakulta UK. Obrovskou předností školky je především to, že bude sídlit přímo v areálu Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK Na Slupi, děti tak budou neustále uprostřed přírody.

„Městské děti v poslední době často ztrácejí kontakt s přírodou. Díky tomu, že budeme sídlit hned u botanické zahrady, přírodu tady budou mít na dosah. Pro děti bude dobré, že uvidí, jak se v průběhu roku zahrada a rostliny v ní proměňují,“ zdůraznila ředitelka školky Mgr. Petra Černá. „Ve skleníku nebo ve fóliovníku botanické zahrady děti dostanou prostor, kde si budou moci pěstovat různé rostliny, budeme tu moci pomáhat při zahradnických pracích nebo se dívat na zahradníky, jak se o rostliny starají. Ve školce je plánovaná také místnost pro přírodovědněbadatelskou činnost, kde děti budou objevovat a zkoumat tajemství přírody, kouzlit s chemií či hravou formou odhalovat jednoduché fyzikální principy,“ vyjmenovala Petra Černá vše, co se pro děti chystá.

Školka s názvem Rybička vznikne v dnes prázdné části domu u botanické zahrady. Budova projde přes zimu rekonstrukcí, v rámci které vyroste v suterénu i keramická dílna. „Interiér tříd vybavíme věcmi z přírodních materiálů. Chceme používat především dřevo, pro děti přichystáme dřevo-textilní hračky, využívat budeme i ovčí vlnu nebo včelí vosk, což je pro děti lepší materiál než modelína,“ vysvětlila Mgr. Černá.

V budově bude jedna místnost vyhrazena také pro zookoutek. Děti se v něm budou starat o různá zvířata od králíků či morčat až třeba po ještěrky nebo akvarijní rybky. Díky tomu se naučí, co ten který živočich potřebuje k životu, v jakém prostředí žije nebo jak se rozmnožuje. Petra Černá plánuje, že by se v budoucnu mohl zookoutek i keramická dílna využívat pro odpolední zájmové dětské kroužky, které by byly přístupné široké veřejnosti. Školka by si tak mohla na sebe i něco vydělat.

Rekonstrukci budovy platí Přírodovědecká fakulta ze svých vlastních prostředků, většina vybavení a provoz školky budou patnáct měsíců financovány z peněz Evropského sociálního fondu, které fakultě přidělil pražský magistrát. Klasické školkovné tak rodiče nebudou alespoň prvních patnáct měsíců muset platit. „Pak budeme hledat další zdroje peněz pro provoz školky, rozhodně chceme zachovat to, aby školka byla finančně dostupná všem,“ zdůraznila Petra Černá.

Přírodovědné předškolní zařízení přivítá první děti v březnu příštího roku. Školka bude otevřená pro dvacet dětí ve věku zhruba od dvou a půl roku. Budou do ní moci chodit děti zaměstnanců i doktorandů všech pracovišť Univerzity Karlovy.

Školka by měla fungovat od osmé ranní do páté odpoledne. Otevírací doba se však může změnit podle potřeb rodičů. Pakliže bude mít většina rodičů ještě po páté hodině nějaký seminář na univerzitě, může být školka otevřená třeba až do šesti večer. „Rozhodně ale nebudeme mít otevřeno až do pozdního večera. Podle mého názoru by mělo být malé dítě už o sedmé s rodiči a pomalu v posteli,“ podotýká Petra Černá.

Rodiče se nemusejí obávat, že by o akademických prázdninách zůstaly brány školky zavřené. Otevřená by měla zůstat po celý kalendářní rok.

Evropský sociální fond

Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.