Dobrým česko-lotyšským vztahům pomáhá i UK, zdůraznila předsedkyně lotyšského parlamentu

11. 10. 2012; autor: Helena Stinglová; rubrika: i-Forum informuje

Pohovořit si s rektorem UK a poděkovat mu za podporu výuky lotyštiny. Takové přání vyjádřila předsedkyně lotyšského Sejmu Solvita Aboltina při své návštěvě v Praze. Ve středu 10. října se proto v přijímacích prostorách Karolina setkala s prof. RNDr. Václavem Hamplem, DrSc., a promluvila si s ním i o možných změnách vysokoškolského systému vzdělávání jak v České republice, tak v Lotyšsku.

Předsedkyni Sejmu Aboltinu zajímaly především přípravy reformy českého terciárního vzdělávacího systému, protože k podobnému procesu se chystá i její země. Podotkla přitom, že Lotyšsko má na počet obyvatel vysoký počet vysokoškoláků. „Důležitý ale není počet studentů a absolventů, ale jejich možnost uplatnit se,“ zdůraznila.

Podle ní je v současné době nejpalčivější otázkou lotyšského školství to, jak zvýšit finanční samostatnost veřejných vysokých škol. Proto se jedním z témat rozhovoru stalo i školné, o kterém se v České republice živě diskutuje. „Školné je velmi nové politické téma. Mám ale pocit, že debata o něm se vede prostřednictvím floskulí – a téměř až na ideologické bázi,“ podotkl rektor UK. Předsedkyně Sejmu pak prostřednictvím profesora Hampla vzkázala české politické reprezentaci, že v Lotyšsku už je školné zavedené, avšak finanční situaci škol či zlepšení jejich kvality to stejně nepomohlo.

Solvita Aboltina také s velkou vděčností poděkovala zástupcům Univerzity Karlovy za péči o výuku lotyštiny v Česku. „Při své návštěvě České republiky jsem se mnohokrát přesvědčila o tom, že je zde spousta Čechů, které pojí láska k Lotyšsku. Je to i zásluhou Univerzity Karlovy, která pro studium našeho jazyka získává řadu příznivců,“ usmívala se předsedkyně parlamentu a přimlouvala se za to, aby univerzita byla i nadále tak vstřícná k tomuto oboru.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.