24. října 2012

Vědci odhalili princip metastáz – jsou jako vojsko

24.10.2012    Mladá fronta DNES    Strana 4    Z domova, autor: Jan Gazdík       


Rakovinné buňky i jejich části si při napadání zdravých buněk a obcházení imunitního systému dělí úkoly. Pokud se jeden článek podaří narušit, bujení se zbrzdí PRAHA Záhada nejzákeřnější schopnosti rakoviny – tvorby metastáz – je s přispěním českých vědců rozluštěna. Objev nyní zveřejňují prestižní vědecká média. Naprostá většina pacientů, kteří na rakovinu zemřou, podlehne právě metastázám, které se šíří po těle.

            Mezinárodní tým pod vedením Jana Brábka z Přírodovědecké fakulty UK zjistil, že buňky metastáz fungují podobně jako okupační vojsko, v němž mají vojáci přesně rozdělené role.

            „Při tvorbě metastáz hrají zásadní úlohu přilnavé molekuly, s jejichž pomocí se invazivní nádorové buňky zachycují k povrchu těch zdravých. Takzvané průnikové enzymy pak zajistí, že se agresoři doslova prožerou dovnitř. A pak tu máme signalizační či průzkumné molekuly nádorových buněk. Ty zase vyhledávají a ovlivňují zdravé buňky či jejich okolí, čímž pomáhají vzniku metastáz,“ popisuje doktor Brábek.

Buňky umějí podle potřeby měnit své vlastnosti

V každém lidském těle vzniká mnoho zárodků nádorů. Imunitní systém je však většinou spolehlivě likviduje. Brábkův tým se snaží pochopit taktiku těch nádorových buněk, které dokážou imunitní systém lidského těla obelstít.

            Vědci například zjistili, že metastatické buňky se do zdravých buněk nejen prožírají, ale podle potřeby se dokážou změnit ve velmi elastický organismus, který najde skulinku v plášti buňky a dovnitř se protáhne.

            „Někdy žasneme nad tím, co všechno jsou metastatické buňky rakoviny schopné podstoupit a jak se dokážou změnit, aby ošálily imunitní systém,“ dodává Brábek.

Jak snížit útočnost rakoviny?

Brábkův tým zjistil i to, že pokud se omezí produkce velmi specifických molekul zvaných NG2, významně tím klesne agresivita nádorových buněk i jejich schopnost měnit své vlastnosti.

„Pokud lépe pochopíme příčiny i způsoby toho, jak rakovinné buňky pronikají z primárního nádorového ložiska do zdravých tkání, cestují po těle a vytvářejí v něm metastázy, pak budeme moci tomuto procesu účinněji zabránit,“ vysvětluje Brábek.

            Vzhledem k vysoké úmrtnosti pacientů, kterým nádor v těle metastázuje, považuje Brábek tento směr výzkumu za zásadní. Je podle něho s podivem, že z balíku peněz, který jde na výzkum rakoviny a její léčby, se příčinám vzniku metastáz věnuje jen pět až deset procent.
***


„Žasneme nad tím, co všechno nádorové buňky podstoupí, aby ošálily imunitní systém.“ Jan Brábek šéf výzkumného týmu


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.