Univerzita Karlova zahájila největší stavbu posledních desetiletí

24. 10. 2012; autor: Petra Köpplová; rubrika: i-Forum informuje

Slavnostním poklepáním na základní kámen začala 23. října stavba první budovy plánovaného výukového centra Mephared v Hradci Králové. Do dvou let by studenti a akademici Farmaceutické a Lékařské fakulty měli využívat novou budovu s posluchárnami a zázemím pro čtyři katedry.

„Zahajujeme jednu z největších novostaveb v recentní historii Univerzity Karlovy,“ vyzdvihl význam stavby, na kterou univerzita dostala od Evropské unie 398 milionů korun, rektor UK prof. Václav Hampl. Pro kvalitu, význam a prestiž univerzity je podle rektora zásadní mít odborně zdatné vzdělané a kreativní osobnosti stejně jako adekvátní infrastrukturu. „Musím v této souvislosti zmínit jeden problém. Problém, který pro nejprestižnější univerzitu v této zemi a pro další vysoké školy se sídlem v Praze představuje administrativní bariéra zabraňující využití mimořádné možnosti, kterou pro investiční rozvoj současně představují prostředky z evropských strukturálních fondů,“ zdůraznil rektor.

Zahájená stavba výukových prostor je prvním krokem v původně plánovaném biomedicínském kampusu v hodnotě 4 miliard korun. Ten byl od počátku koncipován tak, aby využíval a podporoval synergii univerzity, hradeckých fakult, fakultní nemocnice a dalších subjektů.

„Je to malý krůček pro Lékařskou fakultu samotnou, ale velký skok pro rozvoj celého vysokého školství v rámci města Hradec Králové. Začínáme psát významnou kapitolu v rozvoji města Hradce Králové jako univerzitního města,“ uvedl děkan Lékařské fakulty prof. Miroslav Červinka a připomněl všem účastníkům slavnostní akce, že se jedná pouze o první krůček a že jeho cílem je vytvoření velkého biomedicínského kampusu v klasickém evropském pojetí včetně zázemí pro studenty.

„Tato stavba je zcela jedinečná, protože bude sloužit dvěma zdravotnickým fakultám Univerzity Karlovy,“ řekl děkan Farmaceutické fakulty prof. Alexandr Hrabálek a vyjádřil přání, aby zaměstnanci obou fakult využili větší blízkosti k vzájemnému poznávání a nacházení průniků svých vědeckých problematik.

Pro Hradec Králové, který pomohl fakultám s výkupem pozemků pro stavbu, by výzkumné centrum mohlo být zajímavým zdrojem pracovních míst: „Špičkový výzkum přitáhne biotechnologické firmy, kterých tu zatím tolik není a které by se mohly na náš výzkum navázat,” uvedl děkan Miroslav Červinka.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.