Egyptologové představili objevy v Abúsíru

Veřejnou přednášku Nové objevy ve stínu pyramid: Abúsír 2012, která se uskutečnila ve středu 5. prosince v aule FF UK, před mikulášskou nadílkou upřednostnily stovky účastníků. Zástupci výzkumného týmu Českého egyptologického ústavu diváky seznámili s historií, průběhem a metodami náročných vykopávek, jednotlivými nálezy z doby Staré říše a překážkami, s nimiž se musí vypořádávat. Většina promítaného obrazového materiálu byla k vidění vůbec poprvé.

Profesor Miroslav Bárta, vedoucí výzkumu v Abúsíru, seznámil účastníky s jednotlivými částmi archeologické koncese, na nichž čeští archeologové působí. Upřesnil, že vykopávky v Abúsíru jsou největším českým projektem v zahraničí, a kromě jiných postupů přiblížil nedestruktivní metodu satelitního snímkování ve velmi detailním měřítku, která pomohla odhalit dosud neznámé památky.

Doktorka Hana Vymazalová, která se z Egypta vrátila teprve den před konáním přednášky, popsala vývoj výzkumu v letošním roce. Právě jí se podařilo objevit hrobku princezny Šeretnebtej datovanou do doby kolem 2500 př. n. l., k jejímuž komplexu náleží čtyři hrobky vysokých hodnostářů. Nejčetnějším druhem nálezů byla keramika, přičemž některé objevené typy nádob nejsou srovnatelné s žádnými dosud nalezenými. Nalezený soubor soch hodnostářů je navíc nejrozsáhlejším v Abúsíru. Dalším neobvyklým nálezem byly dřevěné modely lodí, jež patří mezi nejstarší svého druhu.

Staří Egypťané jako objekt zkoumání antropologů

Se stavbou těla a z ní vyvozeným způsobem života hodnostářů, kteří byli pohřbeni v jižní části české archeologické koncese, účastníky seznámila doktorka Petra Havelková z Antropologického oddělení Národního muzea v Praze a svým příspěvkem tak doložila mezioborovou spolupráci na FF UK. Na příkladech zhojených zlomenin ilustrovala kvalitu tehdejšího lékařství, která si s běžnými zraněními dokázala poměrně dobře poradit. Horší byla péče o zuby a stav kostry ve stáří. Výzkumy antropologů mohou například pomoci určit příbuznost zemřelých osob podle určitých znaků na lebce.

Česká egyptologie je světová

Profesor Miroslav Verner, nestor české egyptologie, v rámci přednášky stručně vyložil historii naší egyptologie a obtíže, které provázely fungování Českého egyptologického ústavu FF UK. Profesor Verner připomněl, že na podzim v roce 1971 byl v rámci normalizace Filozofické fakulty výnosem jejího děkana ústav zrušen jako zbytečné pracoviště potenciálních emigrantů. Tuto skutečnost pak postavil do kontrastu s faktem, že dnes je Český egyptologický ústav FF UK jedním z mezinárodních center egyptologického bádání.

Jedinečné možnosti poznání života Staré říše poskytují také (i dříve) nalezené písemné materiály a papyrové archivy administrativního a hospodářského charakteru, které dovolují nové objevy zasadit do hlubšího politického a ekonomického kontextu a přispět k pochopení královských zádušních kultů, ústředního bodu života ve starém Egyptě.

Profesor Verner připomněl, že kromě naleziště v Abúsíru působí expedice Univerzity Karlovy také v Západní poušti, v oáze el-Hajez a nově i v Súdánu v oblasti šestého nilského kataraktu.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.