Američtí vědci posílí Matematicko-fyzikální fakultu

Zástupci Univerzity Karlovy společně s velvyslancem USA v České republice Normanem Eisenem stvrdili 8. ledna svým podpisem ustanovení speciální kategorie vládních stipendií Fulbright Distinguished Chair na Matematicko-fyzikální fakultě. S přispěním Fulbrightovy komise přivítá fakulta první americké hostující profesory již v příštím akademickém roce 2014/2015.

Na MFF se počítá se dvěma hostujícími americkými vědci za rok, vyučovat by měli jeden až dva semestry. „Budeme dbát na to, aby se pravidelně střídala matematika, fyzika a informatika. V tuto chvíli nejsou známa konkrétní jména, ale vybereme ty nejlepší odborníky,” uvedl děkan MFF prof. Jan Kratochvíl.

„Program vládních stipendií Fulbright Distinguished Chair je dalším příkladem skvělé spolupráce českých a amerických vzdělávacích institucí,“ vyzdvihl důležitost smlouvy ve svém projevu proneseném v prostorách knihovny Amerického centra velvyslanec Norman Eisen. Zavedení programu na UK hodnotí rektor prof. Václav Hampl jako další krok k zakotvení univerzity v mezinárodním prostoru nejkvalitnější světové vědy. „Je to krok, který mě osobně velmi těší, protože jsem sám ve Spojených státech amerických odborně vyrůstal, a dostat část tohoto prostředí na naši univerzitu mi dělá obrovskou radost,“ uvedl rektor.

Speciální kategorii vládních stipendií Fulbright Distinguished Chair financuje kromě české a americké vlády také hostitelská instituce. Univerzita Karlova a České vysoké učení technické se dnešním podpisem připojily k Masarykově univerzitě, kde tento program na Fakultě sociálních studií funguje již od roku 2009.

Komise J. Williama Fulbrighta byla založena v roce 1991 na základě mezivládní dohody mezi ČR a USA za účelem podpory vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn mezi oběma zeměmi. Komise spravuje česko-americký program vládních stipendií pojmenovaný po americkém senátoru Fulbrightovi a bezplatně poskytuje komplexní informační a poradenské služby zájemcům o studium na amerických univerzitách. Více informací najdete na www.fulbright.cz.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.