Helena Stinglová • foto: red. • 10. ledna 2013

Autorská práva musí znát každý na UK. Chystá se speciální kurz

Centrum pro přenos poznatků a technologií UK (CPPT) připravuje pro rok 2013 nový kurz. Určený by měl být všem členům akademické obce, kteří potřebují znát detaily o ochraně duševního vlastnictví.

Každý student by měl znát autorská práva

„Dosud jsme spolupracovali především s lékařskými fakultami, s Farmaceutickou, Matematicko-fyzikální a Přírodovědeckou fakultou. Proto bychom se tentokrát chtěli soustředit i na další fakulty, a to především ve věci, kterou by měl znát každý pracovník i student na univerzitě, a tou je autorské právo,“ vysvětlil ředitel CPPT Ing. Jiří M. Fuchs důvod, proč se kurz otevírá.

Centrum chce mít do března hotový koncept kurzu, pak ho začne ve spolupráci s Informačně-poradenským centrem UK nabízet zájemcům. Kdy se bude konat první přednáška věnovaná autorským právům, však zatím není jasné. Závisí to na tom, jak velký bude o ni zájem. Podle toho také centrum stanoví, zda se kurz bude pořádat jednou v průběhu akademického roku, nebo každý semestr a zda se bude konat v prostorách rektorátu UK, nebo v budovách jednotlivých fakult.

„Počítáme s tím, že bychom připravili materiály k tomuto tématu také v elektronické formě, které by byly k dispozici na univerzitních stránkách,“ vysvětlil inženýr Fuchs.

Kromě tohoto semináře se studenti mohou zapsat také do nepovinného kurzu Úvod do problematiky přenosu znalostí a technologií, který dosud probíhal blokově v polovině zimního semestru na Přírodovědecké fakultě. CPPT nyní usiluje o to, aby se tento kurz uskutečnil i na mimopražských univerzitních pracovištích.

Ředitel CPPT Ing. Jiří M. Fuchs

Ředitel CPPT Ing. Jiří M. Fuchs

„V rámci kurzu se studenti seznámí s problematikou duševního vlastnictví, s projektovým managementem, s marketingem, ohodnocením nápadu atd. To, co studenty velmi zajímá, je třeba i forma vyjednávání a obchodního jednání,“ vysvětlil Jiří M. Fuchs.

„Na kurz zveme i externí přednášející. Letos tam například vystupovala zástupkyně patentového úřadu a studentka, jež prošla našimi kurzy a paralelně se studiem nyní pracuje ve firmě, která se zabývá psaním projektů. Studentům tak mohla ukázat, jak nabyté vědomosti využít v praxi,“ upozornil ředitel CPPT Fuchs.

Vedle toho se mohou zájemci zúčastnit také distančního e-learningového kurzu Transfer znalostí a technologií – Technology Transfer Manager. Pakliže úspěšně projdou všemi testy, získají celoevropský certifikát, který potvrdí jejich znalosti v dané oblasti.

Centrum pro přenos poznatků a technologií UK se podílí na vzdělávání členů akademické obce v oblasti komercializace výsledků výzkumu a vývoje. Zároveň funguje jako poradenské centrum v této oblasti. Pro získání dalších informací směřujte své dotazy na e-mail centra: .


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.