Reakce rektora prof. Václava Hampla k dnešnímu sdělení tiskového mluvčího Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslava Ibeheje, týkající se nákupu objektů v Opletalově ulici

10/1/2013

Dne 9/1/2013 jsem byl informován, že jednoho pracovníka rektorátu UK  obvinila v souvislosti s tímto nákupem  Policie ČR ze spoluúčasti na podvodu. Tento pracovník byl v souladu se Zákoníkem práce okamžitě přeřazen na jinou práci. Jméno tohoto pracovníka dle pokynů Policie ČR nelze zveřejnit. Z čeho konkrétně je obviněn a na základě jakých skutečností ani žádné další informace Policie Univerzitě Karlově nesdělila.

Ze sdělení Policie ČR vyplývá, že druhý údajně obviněný pracovník  UK nebyl a není zaměstnancem rektorátu UK, ale žádné další informace mi zatím nebyly poskytnuty. Vzhledem k závažnosti zasílám žádost Policii ČR o neprodlené poskytnutí dalších informací v celé věci.

Univerzita Karlova zveřejnila dne 18/6/2012 obsáhlé stanovisko k nákupu objektů v Opletalově ulici, toto stanovisko je uvedeno níže  a v plném rozsahu platí i nyní.

Pokud by se skutečně prokázalo, že ze strany znalců došlo k vypracování nepravdivých znaleckých posudků - na základě kterých UK  požádala Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a  Ministerstvo financí  o nákup objektů - bude UK všemi právními prostředky od těchto znalců požadovat plnou náhradu škody.

Prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.


Rektor Univerzity Karlovy v Praze


Stanovisko ohledně nákupu objektů v Opletalově ulici


(z 18. června 2012)

Shrnutí:

Dojem, který vzbuzují články v dnešních Hospodářských novinách „Cena paláců se za tři roky zdvojnásobila“ a „Univerzita koupila domy – předražené o 200 milionů korun“, je zcela nepravdivý.

Není pravda, že by Univerzita Karlova podezřelým způsobem a kdožvíproč koupila za dvojnásobně předraženou cenu dva domy v pražské Opletalově ulici.

1. Koupí obou navzájem spojených nemovitostí UK řešila mnohokrát popsanou tíživou prostorovou situaci Filozofické fakulty, která byla podrobně analyzována v „Analytické studii o potřebách humanitních fakult Univerzity Karlovy“. Na Praze 1, kde FF UK převážně sídlí, se UK pro fakultu pokusila již dříve získat jiné objekty, ale neúspěšně.

2. Skutečnost, že po následné rekonstrukci budou budovy v Opletalově ulici pro Filozofickou fakultu vhodné a zásadně pomohou k dlouhodobému řešení prostorových problémů, potvrdila architektonická studie zadaná vedením fakulty i následné vyjádření vedení FF UK. Po rekonstrukci by fakulta měla získat více než 6 000 m2 užitné plochy pro cca 120 zaměstnanců a více než 1 100 studentů.

3. Poté, co se následně o nabídce na odkoupení nemovitostí začalo v roce 2009 oficiálně jednat, nechala UK zpracovat tři nezávislé znalecké posudky náhodně vybraných soudních znalců na cenu objektů. Jejich výsledky byly: 402,5 mil Kč (říjen 2009), 403,2 mil. Kč (únor 2010) a 403,5 mil Kč (září 2010). Kupní cena byla 402,5 mil. Kč.

4. UK odmítla návrh ceny a návrh kupní smlouvy předložený prodejcem (firma Apuro, a.s., cena byla 440 mil. Kč) a zpracovala vlastní text kupní smlouvy.

5. UK detailně déle než půl roku prověřovala, zda prodejce je skutečně nezpochybnitelným vlastníkem nemovitostí, stejně jako otázku, zda předchozím vlastníkem byla opravdu akciová společnost České dráhy. UK věděla, že prodejce nemovitosti koupil v dražbě v roce 2007 od Českých drah, a.s. za 203 mil. Kč. Proto byly znalecké posudky celkem tři, jakkoliv by formálně stačil jeden (a cenu, stejně jako všechny dokumenty navíc ověřovalo i Ministerstvo školství). Proto proběhlo tak detailní a dlouhé ověřování, zda předchozí prodeje nelze nijak právně zpochybnit.

6. UK o dražbě vyhlášené akciovou společností České dráhy v roce 2007 nevěděla a ani by se jí nemohla zúčastnit, to zákony neumožňují. Stejně tak ví pouze tehdejší vedení Českých drah, proč dražbu vyhlásilo a zejména proč akceptovalo takto nízkou cenu.

7. Kupní smlouva byla podepsána v listopadu 2010, po předchozím souhlasu Ministerstva školství a Ministerstva financí. MŠMT dokonce UK vyzvalo k urgentnímu rozhodnutí v této věci, protože jinak by dle jejich dopisu již alokované státní peníze nemusely být dále k dispozici.

8. Z vlastních peněz UK za koupi obou objektů v centru Prahy zaplatila 30 mil. Kč. Zbývajících 372,5 mil. Kč uhradilo Ministerstvo školství (prostřednictvím Investičního záměru v tzv. Dokumentaci programu, což je investiční financování). Tato úhrada byla opět provedena – jinak to ani nejde - se souhlasem Ministerstva financí.

9. Všechny kroky, které v souvislosti s nákupem nemovitostí v Opletalově ulici UK uskutečnila, byly činěny ve spolupráci se dvěma renomovanými advokátními kancelářemi. Vše bylo nejen v souladu se zákonem, ale i nad rámec zákonných povinností.

10. Zahájení rekonstrukce objektů je možné až po schválení příslušného investičního záměru na Ministerstvu školství i na Ministerstvu financí. O jeho prosazení UK usiluje déle než rok a půl, v dubnu t.r. konečně získala souhlas MŠMT.


Za správnost:

Mgr. Václav Hájek

Tiskový mluvčí UK


Odbor vnějších vztahů

Univerzita Karlova v Praze

tel: +420 224 491 248


e-mail: 
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Dům číslo čtyři v Hybernské ulici zel prázdnotou celých deset let. V dubnu letošního roku jej však získala do správy Filozofická fakulta UK. Její posluchači opuštěný objekt okamžitě oživili a vytvořili zde první studentský dům v České republice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.