Palach inspiruje dodnes. Dokumenty o něm jsou dostupné už i ve francouzštině a němčině

Právě před čtyřiačtyřiceti lety studenta Filozofické fakulty UK Jana Palacha vyburcovala tehdejší společenská situace a postoje lidí k zoufale hrdinskému činu. Zapálil se, aby národ probudil z letargie, do které upadl po srpnu 1968. Jemu i dalším „živým pochodním“ se věnuje multimediální portál UK, na němž letos v lednu přibyly další důležité materiály zaznamenávající jeho čin.

„Jádrem jeho sdělení bylo vyburcovat lid z letargie, což je dnes stejně aktuální, jako tomu bylo v roce 1969,“ podotkl na tiskové konferenci k představení dalšího rozšíření obsahu portálu rektor UK prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., a později pak na pietním setkání před Filozofickou fakultou vzdal hold statečnému činu Jana Palacha.

Jeho odvaha oslovila celý svět, proto se i portál www.janpalach.cz/janpalach.eu /janpalach.com v lednu roku 2013 rozšířil ze stávající anglické a polské jazykové mutace o francouzskou a německou.

Lidé, kteří hledají odpovědi na otázky, co vedlo právě Jana Palacha k tak mimořádnému činu, jak se události kolem jeho sebeupálení odvíjely den po dni a koho jeho odvaha inspirovala natolik, že se i on rozhodl položit svůj život za vyšší princip, se je dozví ze stránek projektu prostřednictvím historických textů a dokumentů, řady dobových a nově i uměleckých fotografií či televizních a rozhlasových záznamů.

Jedna ze vzácných fotografií, které mohou lidé vidět na portálu www.janpalach.cz, pochází ze spisu StB, ve kterém se zachovaly unikátní barevné fotografie z pohřbu Jana Palacha. (Zdroj ABS)

Multimediální portál vytvořil tým, který tvoří Petr Blažek, Patrik Eichler, Michal Ježek, Eva Nachmilnerová, Jáchym Šerých a Ivo Šulc. Počátky projektu sahají až do roku 2009, kdy k tehdejšímu čtyřicátému výročí sebeupálení Jana Palacha vznikl rozsáhlý sborník (Jan Palach ’69), konala se i konference a výstava věnovaná tomuto tématu. Tehdy tým autorů napadlo, že by nasbírané materiály měly být stále všem k dispozici, aby se na takto dramatický moment našich dějin nezapomnělo a aby nedocházelo k jeho dezinterpretaci. Jejich souvislé oživování odkazu Jana Palacha ocenil i děkan Filozofické fakulty doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D.

Mimořádnost činu Jana Palacha dnes dokazuje i fakt, že světoznámá polská režisérka Agnieszka Hollandová natočila o této tragické události filmovou trilogii Hořící keř. První díl budou moci diváci z řad akademické obce UK zhlédnout ve světové premiéře v pátek 18. ledna na Filozofické fakultě UK. Projekce se zúčastní i autorka, se kterou po promítání budou moci diváci diskutovat.

Kabinet premiéra Petra Nečase na počátku letošního roku souhlasil s poslaneckým návrhem zákona, kterým se má 16. leden stát Dnem památky Jana Palacha. Zákon by měl nabýt účinnosti 11. srpna 2013, tedy právě v den nedožitých pětašedesátých narozenin Jana Palacha.


Univerzita Karlova a Studentská rada Filozofické fakulty UK srdečně zvou i na další akce ke čtyřiačtyřicátému výročí sebeupálení a úmrtí Jana Palacha:

Ve čtvrtek 17. 1. v 18.00 hod - happening k výročí Knihovny J. Palacha (FF UK, v podzemí) a od 17.30 do 19.30 teologická debata o etice palachovského činu v akademické farnosti Nejsvětějšího Salvátora (sakristie, vstup z Klementina).

V pátek 18. 1. FF UK a HBO pořádají světovou premiéru prvního dílu filmové trilogie, kterou o J. Palachovi k letošním výročím natočila významná režisérka A. Hollandová, začátek v 18.00 hod v budově FF UK. Následuje panelová debata s režisérkou a scenáristou filmu.

V neděli 20. 1. ve 20.00 akademická farnost pořádá mši svatou se vzpomínkou na J. Palacha, celebruje a promluví Mons. prof. Tomáš Halík (Křižovnické nám. 1).

Plakát k vzpomínkovým akcím ke stažení ZDE
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.