V Centru Malach si lze poslechnout i hlasy válečných uprchlíků

Již tři roky funguje při Matematicko-fyzikální fakultě UK Centrum vizuální historie Malach, které studentům, pedagogům, badatelům i nejširší veřejnosti zpřístupňuje několik archivů životopisných rozhovorů s pamětníky 2. světové války a dalších událostí minulého století. Novinkou je archiv Hlasy uprchlíků – Refugee Voices.

Slavnostní setkání ke třetímu výročí existence Centra Malach proběhlo 28. ledna v prostorách MFF UK na Malostranském náměstí za účasti řady významných hostů z Čech i zahraničí. Úvodního slova se ujal rektor Univerzity Karlovy prof. Václav Hampl, který připomněl účel, k němuž je projektu Malach určen. „Základním impulzem bylo utrpení lidí v továrnách na smrt, do nichž vyústila rasová nenávist, vypjatý nacionalismus a xenofobie (které, mimochodem, jak jsme bohužel měli možnost zažít v uplynulých dnech, jsou do jisté míry stále aktuálním problémem i v naší české současnosti). Všechny podobné projekty, které byly zahájeny již bezprostředně po skončení druhé světové války, měly a mají sloužit jako memento, abychom nezapomněli na dobu, kdy selhala naše civilizace a kdy se i věda zpronevěřila své úloze sloužit lidem a snažila se legitimizovat scestné teorie, ideologie a konání,“ řekl rektor.

Ústředním tématem prezentace projektu se stalo zpřístupnění dalšího zdroje, kterým je archiv Hlasy uprchlíkůRefugee Voices. Sbírku 150 filmových interview shromáždila v roce 2003 britská Association of Jewish Refugees, rozhovory jsou vedeny v angličtině a zachycují také životní osudy několika československých rodáků. Kromě samotných nahrávek jsou k dispozici i doslovné textové přepisy. „Věříme, že se nám během roku 2013 podaří rozvinout spolupráci s dalšími organizacemi a rozšířit dostupné zdroje o další cenné sbírky orální historie,“ naznačil plány Centra jeho koordinátor Jakub Mlynář.

V Archivu vizuální historie Nadace šoa přístupném on-line je v tuto chvíli shromážděno bezmála 52 000 interview, která byla natočena v letech 1994–2000 v 56 zemích a ve 32 různých jazycích. Nahrávky lze prohledávat na základě jmen osob, místa nebo data narození, klíčových slov a mnoha dalších kritérií. „Systém se stále zdokonaluje, přibyly například kontextové nápovědy, vyskakují vám synonyma a systém klíčových slov se neustále kurátorsky čistí,“ upozornil Martin Šmok, spolupracovník Nadace šoa.

Výhradně pro český jazyk je k dispozici také fulltextové vyhledávání, vytvořené odborníky ze Západočeské univerzity v Plzni. Díky tomuto vyhledávači lze v nahrávkách rozhovorů najít libovolná slova a fráze. Například vyhledání určité přezdívky ve vzpomínkách na pobyt v Terezíně umožní odborníkům rekonstruovat tajný náboženský život nebo obchod s potravinami v pevnosti.

V budoucnu by se měl archiv rozšířit ještě o svědectví lidí přeživších genocidy v Arménii, Rwandě a Kambodži.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.