Věda ve filmu aneb Přírodovědci odhalí, jak se čaruje na plátně

Také vám vrtalo hlavou, co za živočichy pomáhalo Marlinovi s pátráním po jeho ztraceném rybím synkovi ve slavném snímku Hledá se Nemo? Je Jurský park jen výplod bujné fantazie hollywoodských tvůrců, nebo se můžeme opravdu dočkat naklonování dinosaurů? Jak filmaři nakládají s vědeckými poznatky ve svých dílech, se dozvíte v novém cyklu komentovaných projekcí Přírodovědecké fakulty UK.

Návštěvníci promítání se dozvědí, které druhy ryb Marlin potkal při svém dobrodružství

Návštěvníci promítání se dozvědí, které druhy ryb Marlin potkal při svém dobrodružství

„Ačkoliv si to ani neuvědomujeme, mnoho filmů z hollywoodské produkce obsahuje řadu současných vědeckých poznatků. Díky těmto filmům, které nám ukazují, jak probíhá práce vědců z různých oborů, můžeme získat představu o tom, co to znamená ‚být vědcem‘, co musí takový vědec znát a umět, jaké přístroje ovládá a jak může svými poznatky a výzkumy pomoci třeba k záchraně lidstva,“ představuje nový zábavně-vzdělávací cyklus Věda ve filmu vedoucí Oddělení vnějších vztahů Přírodovědecké fakulty UK Alexandra Hroncová.

Zahrávání si s vědeckými objevy, řádění přírodních živlů, útok přerostlých, přemnožených, zmutovaných, nebo dokonce naklonovaných živočichů. To všechno jsou témata, která na všechny možné způsoby zpracovávají filmoví tvůrci. Jak moc jsou jejich snímky pravdivé a založené na vědeckých faktech, a kde už nechali svou fantazii odplout do nereálných dálek, vysvětlí v rámci tohoto cyklu sami vědci Přírodovědecké fakulty.

Cyklus promítání začne v polovině března populárním filmem Hledá se Nemo, jehož děj se odehrává v teplých vodách okolo Velkého bariérového útesu. Tentokrát je promítání určeno především dětem do deseti let a školáci se pak od přírodovědců dozvědí, které živočišné druhy v příběhu viděly.

„Filmy a v nich prezentovaná témata jsme rozdělili pro diváky různých věkových skupin. Na své si tedy přijdou nejmenší děti, stejně tak pokročilejší studenti středních škol či další zájemci o film a vědu bez omezení věku. Takže pokud byste se chtěli dozvědět něco více o buněčné reprodukci a metabolismu z hororového filmu Věc nebo vás zaujal termín ‚Dopplerův efekt‘ ve filmu Twister, pak vás bude náš nový filmověvědecký cyklus bavit,“ usmívá se Alexandra Hroncová.

Promítání bude probíhat jednou měsíčně v budově děkanátu Přírodovědecké fakulty UK v Praze na Albertově. V případě zájmu však přírodovědci rádi vyjedou s projekcemi třeba i do škol či zájmových kroužků.

První projekce se koná v úterý 19. března 2013 od 15.00 v budově děkanátu Přírodovědecké fakulty UK, Albertov 6, Praha 2. Napoprvé vědci rozeberou film Hledá se Nemo. Kvůli omezené kapacitě sálu je nutné zaregistrovat se na promítání ZDE

Pokud byste měli zájem o promítání např. u vás ve škole, obraťte se na Oddělení vnějších vztahů Přírodovědecké fakulty UK, e-mail:
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.