Mene Tekel: stopy minulosti nejsou dodnes zahaleny

Vernisáží mezigenerační výstavy Umění v nesvobodě v Křížové chodbě Karolina započal v pondělí 25. února týdenní program festivalu proti totalitě Mene Tekel. Zahajovacími projevy sedmého ročníku mezinárodního projektu se prolínalo znepokojení ze vzrůstajícího počtu komunistických zastupitelů v regionálních zastupitelstvech.

„Sešli jsme se zde v den, který je současnými komunisty, částí naší veřejnosti dodnes oslavován jako velkolepé vítězství. Pro demokracii, svobodnou lidskou existenci a prostou slušnost byl však únor 1948 historickou prohrou, tragédií a odsouzením ke čtyřiceti letům totality,“ uvedl rektor UK prof. Václav Hampl. Ve svém projevu zdůraznil, že je nutné s úctou a pokorou užívat a především opečovávat svobodu, která nikdy nebyla a nebude přirozenou samozřejmostí.

Předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR dr. Naděžda Kavalírová v souvislosti se zahájením festivalu na akademické půdě připomněla pochod studentů na Hrad na podporu prezidentu Edvardu Benešovi a následující demisi ministrů. „Právě dnes je tomu šedesát pět let, tímto dnem se změnil život mnohým občanům této země po několik generací,“ uvedla patronka prvního dne festivalu Mene Tekel. Činnost zrůdné ideologie, jejímž výsledkem bylo utrpení obyvatel Československa, představí podle Kavalírové veřejnosti festival proti totalitě komorním způsobem.

Jednu část sedmidenního programu tvoří výstavní projekt zpřístupněný v Karolinu, který je koncipován jako mezigenerační most. U vstupu do výstavních prostor přivítají návštěvníky výtvarné práce dětí vytvořené v rámci soutěže Má země a svoboda, na něž navazují práce studentů Akademie výtvarných umění v Praze. Ti připravili pod vedením profesora Vladimíra Kokolii instalaci zpracovávající téma moci, manipulace a paměti nazvanou Řekni ďáblovi ne. „Soudobý jazyk prakticky vytěsnil slova jako zásadovost, čest i charakter, a naopak dnes tak frekventované flexibilitě by se kdysi říkalo bezzásadovost,“ uvedl na vernisáži při prezentaci projektu AVU její profesor.

Další části výstavy tvoří průřez tvorby vězně jáchymovských uranových dolů Bedřicha Bartáka, projekt věnovaný Karlu Peckovi a Dopisy ze Sibiře psané na březové kůře. Autory těchto dopisů byli Lotyši deportovaní do táborů nucených prací na Sibiři.

V závěru slavnostního zahájení, kterého se zúčastnili zástupci Konfederace politických vězňů Slovenska, diplomatického sboru, pražského magistrátu a další významní hosté, se konal křest knihy Český a slovenský komunismus (1921–2011). Publikum seznámil s publikací ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman společně s jejími autory Janem Kalousem a Jiřím Kociánem. Společné dílo Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR a Ústavu pro studium totalitních režimů přibližuje čtenářům výsledky výzkumu vybraných aspektů historie českého a slovenského komunismu a vztahu společnosti k této ideologii.


Program dalších dnů festivalu Mene Tekel.

Výstava v prostorách Karolina potrvá do 7. března 2013.

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.