Helena Stinglová • foto: red. • 4. března 2013

Do školky za přírodou a keramikou. Rybička přivítala první děti

„Nejvíc se těším na hračky,“ usmíval se tříletý Toník, když si zvědavě prohlížel úplně nové dřevěné hračky, s nimiž si zatím ještě žádné dítě před ním nehrálo. Spolu se svými rodiči se přišel podívat do školky Rybička, kterou za finanční podpory Operačního programu Praha Adaptabilita zbudovala Přírodovědecká fakulta UK hned u Botanické zahrady PřF UK Na Slupi. Provoz školky slavnostně zahájil děkan fakulty prof. RNDr. Bohuslav Gaš, CSc., v pondělí 4. března.

Školka má přírodovědné zaměření, vybavena byla proto jen přírodními materiály. Děti by v ní měly být vedeny k lásce k přírodě a zároveň by se měly jednoduchou formou vzdělávat v přírodních zákonitostech. Součástí školky je i zookoutek, kde se děti budou starat o různá zvířata a prostřednictvím toho zjišťovat, co který živočich potřebuje k životu. V den slavnostního otevření školky si tak děti už mohly pochovat několik morčat, která jsou prvními osadníky zookoutku. K nim postupně přibudou rybičky nebo pakobylky a venku se usadí také třeba slepice.

S rostlinnou říší se děti budou seznamovat v prostorách botanické zahrady, kde budou moci nahlédnout do skleníků nebo i zahradníkům pomoci s péčí o rostliny. „Rádi bychom do budoucna realizovali projekt tzv. dětské botanické zahrady, který by pro vzdělávání dětí mohly využívat třeba i základní školy,“ podotkla ředitelka Rybičky Mgr. Petra Černá.

Do školky bude denně docházet 24 dětí. „Otevíráme dvě třídy, obě po dvanácti dětech. V jedné budou děti ve věku od dvou a půl roku do tří let, ve druhé od tří do šesti let,“ vysvětlila Petra Černá a upozornila na obrázky visící na dveřích jednotlivých tříd. „Mladší děti jsou třída Žabiček, starší jsou Mořští koníci. Tematicky jsou pak i barevně doladěny obě třídy a umývárny. V keramické dílně budeme ještě do umýváren společně s rodiči a dětmi vyrábět dlaždičky se zvířátkovými motivy,“ usmívala se Petra Černá a poukázala na prostornou keramickou dílnu, kterou fakulta nechala zbudovat v suterénu budovy, kde školka sídlí.

V den slavnostního otevření Rybičky si nejen tuto dílnu rodiče i jejich děti detailně prohlíželi. „Školka je krásná, jsme z toho nadšení. Všechno je tady moc pěkné,“ pochvalovala si RNDr. Milada Teplá, Ph.D., z katedry učitelství a didaktiky chemie Přírodovědecké fakulty, jejíž tříletý syn Toník zvědavě pokukoval po nových hračkách, se kterými si mohly děti v tento den do sytosti vyhrát. Toník začne od úterý 5. března, kdy školka zahajuje běžný provoz, do Rybičky pravidelně docházet.

Zařízení pro předškolní děti bude fungovat denně od osmé hodiny ranní do pěti odpoledne, v úterý bude pečovat o děti dokonce až do šesté večerní. Vedení školky tak vyšlo vstříc potřebám rodičů, kteří si takovouto provozní dobu odhlasovali v anketě.

O děti se budou starat dvě paní učitelky na plný úvazek a dvě další, které budou za dětmi docházet jen ve vybrané dny v týdnu. Všechny aktivity, které pro děti připravují, se budou tematicky dotýkat ročního období a toho, co se právě v tu dobu v přírodě děje. „Teď se začíná probouzet příroda, takže tématy budou jaro, ptáčci a všechno to, co s tím souvisí,“ vysvětlovala Petra Chmelařová, jedna z učitelek.

Ačkoliv je v současné době kapacita školky zcela naplněna, Petra Černá doporučuje rodičům, kteří by rádi své dítě do Rybičky umístili, ať rozhodně pošlou přihlášku. „Nyní máme sice plno, může se ale stát, že se nějaké místo uvolní, a v takovém případě budeme hned hledat dalšího zájemce,“ zdůraznila Petra Černá a připomněla, že Rybička je otevřena dětem všech zaměstnanců a vybraných doktorandů Univerzity Karlovy.

Všechny informace o školce Rybička najdete na jejích internetových stránkách.

Evropský sociální fond

Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.