Nemo se našel a děti se o něm dozvěděly spoustu zajímavostí

Co dělají chobotnice, když je někdo vyplaší, a co se stane se čtverzubcem, když ho něco vyvede z míry? To vědí přece i malé děti. Tedy alespoň ty, které 19. března navštívily první workshop realizovaný v rámci vzdělávacího cyklu Věda ve filmu, kde se promítal film Hledá se Nemo a povídalo se o různé podmořské „havěti“.

Možná jste se i vy při sledování filmu někdy zamysleli nad tím, jak by dramatická scéna vypadala v reálném životě nebo jestli zvířecí hrdinové skutečně existují. Právě z takovýchto důvodů se rozhodla Přírodovědecká fakulta UK uspořádat pro veřejnost několik „vědeckých“ setkání, na nichž se odborníci na danou oblast snaží filmové fantazie a záhady srozumitelně vysvětlit. „Každé naše filmově-vědecké setkání obsahuje projekci filmu, potom posluchačům odhalíme případné chyby ve filmu a prozradíme jim správný vědecký postup. Zároveň si vysvětlíme pojmy, které ve snímku zazní,“ popisuje náplň nového vzdělávacího cyklu Věda ve filmu vedoucí oddělení vnějších vztahů Přírodovědecké fakulty UK Alexandra Hroncová.

Jako první se mohly do vědecké podstaty filmu ponořit děti do deseti let, které jsou členy projektu Přírodovědci. Připraveno pro ně bylo promítání animovaného filmu Hledá se Nemo, jenž se odehrává v podmořské říši. Poté si malí vědci vyzkoušeli, které živočichy poznají a co o nich vědí. Návštěvníkům se věnoval odborník na slovo vzatý, biolog Radek Lüftner. Ukázal jim, že mořská voda je víc než jen směs vody z kohoutku a kuchyňské soli. Na závěr byly připraveny mikroskopy s preparáty v podobě dírkonošce, odumřelého korálu nebo hvězdice.

Další setkání proběhne v úterý 9. dubna 2013 od 15 hodin a je určeno všem mladým a nadšeným paleontologům ve věku od 9 do 13 let. Tentokrát se bude promítat a analyzovat film Jurský park.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.