Přednáška Filipa Jaroše: „Portmann: člověk mezi biologií a filosofickou antropologií“

FHS UK zve na pravidelné semináře Společnosti pro filosofickou antropologii, které se konají v Pražském kreativním centru (Staroměstské nám. 4/1, Praha 1).


V úterý 25. února 2020 bude hostem Filip Jaroš, který působí na Univerzitě Hradec Králové. Přednáška s názvem „Adolf Portmann: člověk mezi biologií a filozofickou antropologií “ se koná od 18:30 v Pražském kreativním centru v sále Minuta.


Anotace: Adolf Portmann bývá ve filozofické literatuře označován jako stoupenec programu filozofické antropologie, přičemž je co do důležitosti kladen hned do druhé skupiny za její přední klasiky Plessnera, Schelera a Gehlena (viz J. Fischer, M. Landmann). Do jaké míry je však toto vymezení přiléhavé pro vědce, který svou profesní kariéru strávil jako vedoucí Zoologického ústavu na univerzitě v Basileji, přičemž se věnoval především morfologii a teoretickým otázkám biologie? V přednášce se pokusíme ukázat, jak Portmannovo biologické myšlení ovlivnilo jeho pojetí člověka, a proč je jeho teoretický odkaz živější v současné antropologii než biologii. Klíčovou se zde ukáže jeho koncepce extra embryonálního prvního roku života a metafora sociálního uteru, ve kterém dále dorůstá jakákoliv lidská bytost. Na závěr se zamyslíme nad tím, zda Portmannova „bazální antropologie“ představuje kýžený střední člen mezi naturalistickým a duchovědným přístupem k člověku.


Vstup volný.

Začátek akce 25. února 2020 v 18:30
Konec akce 25. února 2020 v 20:00
Druh akce Přednáška
Organizátor Společnost pro filosofickou antropologii
Email na organizátora sfa@mail.fhs.cuni.cz
Webové stránky https://www.facebook.com/events/466800300671927/
Místo konání akce Pražské kreativní centrum (Staroměstské nám. 4/1, Praha 1), sál Minuta
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost
Rezervace Ne
Vstupné Ne
Bezbariérový přístup ano / ne / vysvětlit detaily
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.